Goniec.pl Finanse System kaucyjny oficjalnie w Polsce. Czy to zapowiedź kolejnych podwyżek w cenach napojów?
Iberion

System kaucyjny oficjalnie w Polsce. Czy to zapowiedź kolejnych podwyżek w cenach napojów?

4 czerwca 2022
Autor tekstu: Natalia Janus

Rząd ogłosił, że wprowadzi na terenie całego kraju bezparagonowy system kaucyjny. Najprawdopodobniej zacznie obowiązywać w Polsce od przyszłego roku i obejmie butelki szklane i plastikowe, a także puszki. Czy nowe regulacje odbiją się na kieszeniach konsumentów?

System kaucyjny. "Walka z plagą zaśmiecania"

O rozpoczęciu prac nad ustawą wprowadzającą system kaucyjny obejmujący butelki (zarówno plastikowe, jak i szklane) Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało na początku października zeszłego roku. Celem regulacji – jak wówczas podkreślano – było przede wszystkim ograniczenie użycia butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i walka z plagą zaśmiecania.

Przez następne miesiące słuch wokół tego pomysłu zaginął, aż do dziś. Jacek Ozdoba, wiceszef resortu klimatu przekazał na czwartkowej konferencji prasowej założenia systemu kaucyjnego, który ma zacząć funkcjonować w Polsce.

Ozdoba wyjaśnił, że system kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra .

Puszki i butelki, podobnie jak na Zachodzie, będzie można bez paragonu zwracać do sklepów. Obiekty handlowe do 100 m kw. będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie, większe będą miały taki obowiązek , jeśli mają produkty w wymienionych w ustawie opakowaniach "na stanie". W każdym większym sklepie będą się musiały pojawić kaucjomaty.

Wiceminister poinformował, że ustawa dotycząca kaucji miałaby wejść w życie w 2023 roku , choć obowiązywać będzie okres przejściowy na przygotowanie samego systemu.

System kaucyjny. Czy ceny napojów wzrosną? 

Mimo zaprzeczeń ze strony resortu klimatu i środowiska, eksperci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy przyczynią się do wzrostu cen napojów.

Każdy większy sklep będzie musiał ponieść wydatek na zakup maszyny i wygospodarować przestrzeń - czyli część jego powierzchni nie będzie już pracować dla niego, ale na rzecz systemu recyklingu opakowań. Dodatkowo wprowadzenie systemu będzie wymagało zatrudnienia pracowników, którzy zajmą się magazynowaniem odpadów.

- Wydatek ma wynieść milion złotych na każdy sklep wielkości supermarketu i hipermarketu – wskazała Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Izby Handlu i Dystrybucji.

Ważna informacja dla konsumentów jest taka, że część pieniędzy będzie można zaoszczędzić zwracając opakowanie. Jednak na jaki zwrot kosztów może liczyć klient za zwrot butelki czy puszki? Tego nie wiadomo. - Najpierw wejdzie w życie projekt, a następnie ocenimy, jaka jest sytuacja i jak wysokie powinny być ceny - powiedział Ozdoba.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: businessinsider.com.pl, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport