Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Rząd szykuje podwyżki dla milionów Polaków. Wiceminister podał konkretną kwotę
Piotr Dutka
Piotr Dutka 30.04.2022 17:22

Rząd szykuje podwyżki dla milionów Polaków. Wiceminister podał konkretną kwotę

Pixabay
Pixabay

Według oficjalnym prognoz przedstawionych przez wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda w 2023 roku płaca minimalna może wzrosnąć aż o 400 złotych. Polityk zaznaczył, że w głównej mierze przez wysoką inflację najniższe wynagrodzenie zostanie ustalone w dwóch terminach, od 1 stycznia, jak również od 1 lipca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do 15 czerwca Rada Dialogu Społecznego ma otrzymać od Rady Ministrów propozycję dotyczącą wysokości minimalnego wynagrodzenia za wykonaną pracę, jak również minimalnej stawki godzinowej.

Informacje na temat potencjalnej wysokości płacy minimalnej zdradził wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Polityk przekazał, że w chwili obecnej trwają wzmożone prace nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań w tej sprawie. Wiceminister podkreślił, że głównym czynnikiem określającym płacę minimalną jest inflacja.

Wiceszef MRiPS zaznaczył również, że w przyszłym roku prognozowany jest wzrost wskaźnika cen. Dodatkowo ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej - od 1 stycznia i od 1 lipca.

- Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 będzie ustalone w dwóch terminach. Z naszych prognoz wynika, że w 2023 r. płaca minimalna może wzrosnąć o około 400 zł - poinformował Szwed.

Warto nadmienić, że aktualne wynagrodzenie za wykonaną pracę wynosi 3010 złotych i stanowi 50,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W bieżącym roku stawka godzinowa powiązana z wysokością minimalnej pensji została ustalona na poziomie 19,70 zł.

Płaca minimalna 2023 - obowiązujące przepisy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Rada Dialogu Społecznego musi uzgodnić wysokość stawki minimalnej w terminie do 30 dni od otrzymania rządowej propozycji odnośnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak również stawki godzinowej. W sytuacji, gdy Rada Dialogu Społecznego w ustawowym terminie nie ustali wysokości minimalnego wynagrodzenia, jak i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września bieżącego roku.

W tym miejscu warto podkreślić, że stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak również wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez Radę Ministrów, nie mogą być niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji. Co niezwykle istotne, ustawa gwarantuje coroczny wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów, przede wszystkim usług konsumpcyjnych ogółem.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVN24.pl