Rząd przyjął projekt kluczowej ustawy. Morawiecki ogłosił dopłaty do ciepła
Na zwołanej konferencji prasowej, Mateusz Morawiecki ogłosił przełomową informacje. Wiadomo, że polski rząd przyjął dwa projekty ustaw, uwzględniające dodatkowe możliwości finansowania ciepła. Dopłaty obejmą gospodarstwa ogrzewane pelletem, gazem LPG, olejem i drewnem opałowym, a także te, które oparte są na na cieple systemowym. Premier podkreślił również przyjęcie rozwiązań dla podmiotów wrażliwych, jak również wsparcie samorządów.
Morawiecki ogłosił kluczową decyzję. Polacy będą zadowoleni
Swoje wtorkowe wystąpienie Mateusz Morawiecki rozpoczął od przedstawienia trudów, z jakimi przyszyło mierzyć się rządowi w trwającej kadencji. Jego zdaniem kryzys finansowy z okresu rządów koalicji PO-PSL, nijak się ma do prawdziwej walki i realnych działań obecnego rządu, który najpierw się zmagał z pandemią koronawirusa, teraz zaś z wojną w Ukrainie.
- Nie zasypujemy gruszek w popiele. Wiemy, że sytuacja jest bardzo ciężka. - mówił Mateusz Morawiecki w kontekście wysokich cen surowców na światowym rynku.
- Od razu zaczęliśmy działać - kontynuował premier, wspominając próby zastopowania inflacji.
- Wprowadzamy dzisiaj dodatkowe możliwości finansowania ciepła, które jest oparte o pellet, LPG, olej opałowy, drewno opałowe, a także o ciepło systemowe. Poszerzamy nasz arsenał narzędzi wsparcia po to, żeby wszyscy obywatele mogli z tego skorzystać. - przekazał Morawiecki i dodał, że wsparcie obejmuje swym zakresem również podmioty wrażliwe, takie jak szpitale czy szkoły.
Króliki z kapelusza i samorządy
- To są te króliki z kapelusza, które opozycja dzisiaj lubi wyciągać: Zróbcie to, zróbcie tamto. My pokazujemy, co realnie można robić, kiedy finanse publiczne są zarządzane w sposób właściwy - mówił Morawiecki.
Szef polskiego rządu dodał, że drugi projekt ustawy zawiera zapisy o specjalnym zastrzyku gotówkowym dla samorządów.
- Środki, które przeznaczamy dla samorządów, 13,7 mld zł, mogą być wydane w sposób elastyczny - mówił premier.
W praktyce oznacza to, że samorządy będą mogły przeznaczyć je na cele bieżące, inwestycje, podwyżki różnego rodzaju, lecz przede wszystkim, jak podkreślał Prezes Rady Ministrów, powinny być one przeznaczone na wszelkie dodatki ciepła i rekompensatę podwyżek energii.
Z kolei 15% z tych środków samorządy winny przeznaczyć na poprawę efektywności energetycznej - Dajemy instrument samorządom, po to, aby ograniczać koszty energii cieplnej dla odbiorców. - podkreślał Morawiecki i dodawał, iż każda gmina otrzyma co najmniej 2,9 mln zł wsparcia.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Ksiądz przelał sobie 2 mln złotych z parafii. Oburzeni wierni grzmią: "chodził u nas jak komornik"
-
Wielkopolskie: Dramat na biwaku w Potrzanowie. Nie żyje ciężarna kobieta i jej dziecko
Źródło: fakt.pl/Goniec.pl