Ruszyły kontrole w całym kraju. Niektórzy będą musieli zwrócić pieniądze razem z odsetkami
W całym kraju ruszają kontrole, które sprawdzą, czy Polacy wykorzystują otrzymane pieniądze z rządowego programu we właściwy sposób. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, konieczny będzie zwrot pieniędzy wraz z odsetkami za ostatnie 5 lat. Wiadomo, kto powinien się martwić.
W całej Polsce ruszają ważne kontrole
Wielu Polaków zachęcanych do wymiany tzw. kopciuchów, skorzystało z rządowych dotacji i wzięło udział w programie "Czyste Powietrze". Celem tej inicjatywy z założenia była poprawa jakości powietrza w Polsce, a także wsparcie w modernizacji systemów grzewczych . Z programu, który zgodnie z informacją rządu aktualnie jest zamrożony i wróci w kwietniu, skorzystało wielu Polaków. Niektórzy złamali jednak zasady, co wykazały prowadzone kontrole. Niebawem należy spodziewać się kolejnych.
Przewidziano surowe kary
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska sprawdzi, czy pieniądze z programu Czyste Powietrze w rzeczywistości zostały wykorzystane zgodnie z zawartą umową. Dotychczas prowadzone kontrole wykazały liczne przypadki niewłaściwego wykorzystania otrzymanych środków. Jeśli okaże się, że ktoś złamał zasady, będzie musiał zwrócić pieniądze wraz z odsetkami.
Kontrolerzy sprawdzą, czy dany właściciel, który skorzystał ze środków na modernizację swoich źródeł ciepła, przypadkiem nie zapomniał o usunięciu starych urządzeń, lub podał fałszywe dane o swoich dochodach. W przypadku wykrycia nieprawidłowości dojdzie do rozwiązania umowy o dofinansowanie. Konieczne będzie również dokonanie zwrotu otrzymanej dotacji wraz z odsetkami. Maksymalna kwota dotacji w ramach programu Czyste Powietrze wynosiła nawet 136 200 zł.
Niektórzy będą musieli zwrócić pieniądze razem z odsetkami
Kontrole przeprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wraz z funduszami wojewódzkimi. Skupiają się one głównie na tych gospodarstwach domowych, które otrzymały dofinansowanie po kwietniu 2024 roku. Jeśli na jaw wyjdą niezgodności z warunkami umowy, beneficjenci będą musieli zwrócić otrzymane środki razem z odsetkami za okres pięciu lat.
ZOBACZ: Niemal milion osób dostanie wyższe emerytury. Nie trzeba składać żadnych wniosków
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez kilka podmiotów gospodarczych w związku z realizacją programu. Mowa o kwocie nawet 600 milionów złotych. Kontrolerzy będą sprawdzać m.in. sposób wykorzystania środków publicznych w związku z wykryciem licznych przypadków nadużyć.