Rewolucja w umawianiu wizyt lekarskich. Pacjenci nie będą musieli wydzwaniać do przychodni
Wielkimi krokami zbliża się zmiana przepisów, która przyniesie spore ułatwienie dla pacjentów w całej Polsce. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie nowego systemu, który raz na zawsze zakończy uciążliwy proces dopełniania formalności w przychodniach. Do pilotażu już mogą przystępować placówki w całej Polsce.
Pacjenci łatwiej umówią się do lekarza
Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nowego systemu, za pomocą którego w życie wejdzie wielka zmiana dla pacjentów. Mimo że zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez wiceministra Marka Kosa plany mają zostać wdrożone do 2029 r. , to już od sierpnia 2024 r. do pilotażu mogą przystępować placówki mające umowę z NFZ na realizację badań profilaktycznych i świadczeń kardiologicznych. Oznacza to, że polscy pacjenci są coraz bliżej do uzyskania upragnionego, centralnego systemu e-rejestracji na wszystkie świadczenia medyczne.
ZOBACZ: Boże Narodzenie nigdy nie było tak tanie. Zrób jedną rzecz, a zaoszczędzisz majątek
E-rejestracja na wszystkie świadczenia. Zmiana powoli wchodzi w życie
Pacjenci w Polsce będą mogli skorzystać z e-rejestracji na wszystkie świadczenia medyczne.
Jesteśmy obecnie na etapie pilotażu, po wprowadzeniu którego trzeba będzie go zbadać, poprawić pewne elementy i zaproponować rozwiązania – relacjonował w Sejmie Marek Kos.
Etap badania tego rozwiązania ma potrwać do połowy 2025 r., a następnie planowane jest wdrożenie e-rejestracji na wybrane świadczenia. Jeszcze w przyszłym roku nową formą rejestracji mają zostać objęte świadczenia z zakresu: kardiologii, onkologii, tomografii komputerowej, a także świadczenia opieki zdrowotnej realizowane w ramach programu profilaktyki szyjki macicy i profilaktyki raka piersi. Pozostali pacjenci będą musieli uzbroić się w cierpliwość.
ZOBACZ: Nie żyje 4-letni Samuel. Rodzice ujawnili, co mówił przed śmiercią. Trudno powstrzymać łzy
Koniec kolejek do rejestracji w przychodni. Wszystko załatwisz przez internet
Pacjenci mają otrzymać dostęp do e-rejestracji do 2029 r. dla każdego zakresu świadczeń w kraju. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że chętni będą mogli szybko i bezproblemowo umówić się na wizytę przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub za pomocą aplikacji mojeIKP. Będzie to ogromne ułatwienie dla wielu osób, które często muszą wykonywać dziesiątki telefonów, by uzyskać termin wizyty.
Centralna e-rejestracja to ważny krok w kierunku poprawy dostępności do opieki zdrowotnej w Polsce — mówił Kos.
Nie należy też zapominać o korzyściach dla placówek, które zostaną odciążone dzięki nowemu systemowi. E-rejestracja pozwoli na lepszą organizację pracy, ograniczenie liczby nieodwołanych terminów oraz uzyskiwanie informacji o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym.
Obecnie pacjenci mogą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta , na którym zgromadzone są informacje o naszym stanie zdrowia. Z bezpłatnej platformy, udostępnionej przez resort, może korzystać każdy, kto posiada polskie obywatelstwo i numer PESEL. Usługa pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do swoich dokumentów medycznych, takich jak e-recepty, e-skierowania czy informacje o przebiegu leczenia. Dla łatwiejszego korzystania z IKP Ministerstwo Zdrowia wprowadziło bezpłatną aplikację mojeIKP . Dzięki niej pacjenci mogą:
- zarządzać e-receptami i e-skierowaniami – aby zrealizować receptę, wystarczy pokazać kod QR w aptece;
- otrzymywać powiadomienia o nowych dokumentach medycznych czy przypomnienia o terminach badań profilaktycznych;
- sprawdzać terminy wizyt i badań;
- monitorować dawkowanie leków dzięki wygodnym powiadomieniom;
- uzyskać szybką pomoc w razie nagłej potrzeby, jak np. kontakt z teleporadą.