Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Raport Gońca ze Świata. Chiński "plan pokojowy" i testy rakietowe Korei Północnej
Karol Gąsienica
Karol Gąsienica 26.02.2023 21:36

Raport Gońca ze Świata. Chiński "plan pokojowy" i testy rakietowe Korei Północnej

None
kremlin.ru

Kolejny pakiet unijnych sankcji na Rosję, chiński "plan pokojowy" dla Ukrainy, północnokoreańskie testy rakietowe i groźby użycia broni nuklearnej czy eskalacja napięcia pomiędzy Izraelem a Palestyną. Między innymi o tym w kolejnym Raporcie Gońca ze Świata. 

Unijny pakiet sankcji na Rosję oraz chiński "plan pokojowy"

W rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę liderzy państw Unii Europejskiej zatwierdzili kolejny, już 10. pakiet sankcji, które mają osłabić rosyjską gospodarkę oraz uniemożliwić Kremlowi finansowanie działań wojennych. Zdaniem szwedzkich władz, które sprawują teraz prezydencję w UE, zatwierdzone sankcje są "najpotężniejsze" ze wszystkich dotychczas nałożonych.

Dziesiąty pakiet sankcji wprowadza szczególne ograniczenia eksportowe dotyczące towarów podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane do produkcji lub naprawy broni. Sankcje mają uderzyć także w podmioty propagandowe, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę oraz partnerów Kremla, którzy dostarczają rosyjskiemu wojsku drony bojowe.

Unijny pakiet nakłada również sankcje na kolejnych Rosjan, w tym kremlowskich propagandzistów oraz tych, którzy mają być odpowiedzialni za deportacje ukraińskich dzieci z terenów okupowanych.

24 lutego chińskie władze przedstawiły swój "plan pokojowy" dla Ukrainy. Pekin wzywa obie strony do jak najszybszego wznowienia dialogu oraz "całkowitego zaprzestania działań wojennych". Chińskie władze odrzucają także możliwość użycia broni jądrowej oraz prowadzenia wojny nuklearnej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin opublikowało "plan pokojowy" w 12 punktach. Pekin przekonuje, że należy szanować suwerenność i integralność terytorialną wszystkich państw, a także porzucić "mentalność zimnowojenną". Jak napisano "uzasadnione interesy i obawy wszystkich krajów w zakresie bezpieczeństwa należy traktować poważnie i odpowiednio się nimi zająć". W kolejnych punktach zaznaczono, że należy zatrzymać działania wojenne, wznowić rozmowy pokojowe, rozwiązać kryzys humanitarny oraz zadbać o ochronę ludności cywilnej i jeńców wojennych.

Chińskie władze podkreślają, że należy utrzymać bezpieczeństwo elektrowni jądrowych i unikać zagrożenia wybuchu wojny nuklearnej, której "nie wolno toczyć". Ponadto Pekin sprzeciwił się narzucaniu "jednostronnych sankcji", uderzając w Stany Zjednoczone.

Przedstawiony przez Chiny plan skrytykowali już między prezydent USA Joe Biden oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Omawiany "plan pokojowy" w rzeczywistości zakłada przystanie na wiele rosyjskich żądań, w tym podział Ukrainy. 
 

12 miesięcy strachu. Wojna oczami Polki i Ukrainki

Testy rakietowe Korei Północnej i groźba użycia broni nuklearnej

W czwartek (23.02) Korea Północna miała wystrzelić cztery strategiczne pociski manewrujące w ramach ćwiczeń rakietowych, które miały zademonstrować zdolność sił północnokoreańskich do przeprowadzenia kontrataku nuklearnego.

Ministerstwo obrony Korei Południowej przekazało, że występują "różnice" pomiędzy tym, co oświadczył północnokoreański reżim a tym, co zarejestrowały siły amerykańskie oraz południowokoreańskie. Nie podano jednak szczegółów.

Korea Północna przeprowadziła testy rakietowe w czasie, kiedy wojska Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych prowadzą wspólne ćwiczenia bojowe, których scenariusz zakłada użycie broni jądrowej przez reżim Kimów. W ostatnim czasie stale narasta napięcie na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna przeprowadza liczne testy pocisków balistycznych, w tym tych międzykontynentalnych, które według niektórych ekspertów miałyby być w stanie dosięgnąć terytorium Stanów Zjednoczonych. Rząd USA podkreśla z kolei swoje zobowiązanie wobec sojuszników, w tym Korei Południowej i Japonii, zaznaczając, że Waszyngton będzie bronił suwerenności tych państw.

 

Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Rozmowy w Jordanii

W minionym tygodniu doszło do kolejnej  w ostatnim czasie eskalacji w konflikcie izraelsko-palestyńskim. W środę (22.02) siły bezpieczeństwa Izraela przeprowadziły "operację antyterrorystyczną" w mieści Nablus, znajdującym się na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izraelscy funkcjonariusze otoczyli wtedy dom, w którym mieli ukrywać się bojownicy organizacji uznawanych za terrorystyczne podejrzani o przeprowadzenie zamachu w październiku ubiegłego roku, w którym zginął izraelski żołnierz.

W wyniku operacji doszło do starć z Palestyńczykami. Zginęło 11 osób, a prawie 100 zostało rannych. Władze Autonomii palestyńskiej potępiły działania Izraela, a jeden z urzędników nazwał środową operację "masakrą". W odwecie za te wydarzenia ze Strefy Gazy wystrzelono 6 rakiet na Izrael, z kolei na ten ruch izraelskie wojsko odpowiedziało nalotami.

W związku ze znaczącą eskalacją władze Jordanii podjęły decyzję o zorganizowaniu mediacji pomiędzy obiema stronami. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele strony izraelskiej i palestyńskiej, a także delegacje z Egiptu i Stanów Zjednoczonych. Negocjacje są pierwszym spotkaniem na tak wysokim szczeblu od kilku lat. 
 

Katastrofa łodzi z migrantami we Włoszech. Zginęło kilkadziesiąt osób

W niedzielę (26.02) nad ranem doszło do katastrofy łodzi przewożącej migrantów z Turcji do Włoch. Łódź, na której według szacunków służb znajdowało się około 150 osób, rozbiła się o skały. Zginęło co najmniej 59 osób, w tym 12 dzieci.

Ratownikom udało się uratować 81 osób. Nadal trwają poszukiwania pozostałych. Migranci, którzy próbowali przedostać się do Europy, pochodzili z Pakistanu, Afganistanu i Iranu. Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła "głęboki smutek" z powodu tego incydentu, obwiniając za śmierć handlarzy ludźmi. Zapowiedziała dalszą walkę z nielegalną migracją. 

 

Źródło: BBC News, Associated Press, Jerusalem Post, Reuters, Yonhap