Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 22.10.2021 21:57

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com gosiak1980

- Podejście rządu jest nie do przyjęcia - mówi wprost Piotr Wołejko, prawnik z Pracodawców RP. Oburzenie budzi fakt, że od lipca wszyscy przedsiębiorcy, którzy nie zintegrują swoich terminali z kasami online, zapłacą karę grzywny w wysokości 5 tys. złotych. Pojawiły się zarzuty, że jest to spowodowane brakiem chęci wykonywania swoich obowiązków przez urzędników.

W środę odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Finansów i Budżetu. W czasie jego trwania padło wiele pytań, ale te dotyczące karania przedsiębiorców z terminalami wywołały największe emocje.

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę. Nie będzie ona mała, bo z ich konta zniknie nawet 5 tys. złotych.

Już teraz Pracodawcy RP wprost mówią, że rozwiązanie wchodzące w ramach Polskiego Ładu jest złe i w złym świetle stawiać ma samych urzędników przeprowadzających kontrole.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Będą mandaty, bo urzędnikom nie chce się pracować?

- To jawne przyznanie się, że urzędnikom KAS nie chce się pracować i rozpatrywać spraw indywidualnie - stwierdził w rozmowie z money.pl Piotr Wołejko, prawnik z Pracodawców RP.

Powodem oburzenia są słowa dyrektora Departamentu Podatku od Towaru i Usług w Ministerstwie Finansów, Pawła Selera. Stwierdził on, że postępowania indywidualne są "zbyt trudne i uznaniowe".

Paweł Selera stwierdził, że grzywna w wysokości 5 tys. złotych to dobre rozwiązanie, bo "wszyscy będą karani tak samo". Miarkowanie kary przejdzie zatem do historii.

Kontrowersje w związku z 5 tys. złotych grzywny

Głównym zarzutem wobec rządzących jest fakt, że przedsiębiorcy, którzy do lipca nie zdecydują się na podłączenie swoich terminali do systemu kas online, zostaną ukarani maksymalną przewidzianą karą. Znika możliwość nałożenia kary mniejszej, miarkowanej.

Piotr Wołejko wprost mówi o tym, że uzasadnienie decyzji przez resort finansów jest niedopuszczalne. - Podejście rządu jest nie do przyjęcia. Te słowa można zinterpretować tak: nie chce się nam pracować, to damy wszystkim najwyższą grzywnę i nie będziemy jej miarkować - mówił.

- Jeśli maksymalna kara będzie nakładana na przedsiębiorcę z automatu, bez miarkowania, bez wnikliwego zbadania jego sytuacji, to taki podatnik będzie mógł dochodzić swoich praw później przed sądem i wówczas urzędnicy będą tylko chodzić po sądach, zamiast pracować - dodaje prawnik Pracodawców RP.

Rządzący stoją przy swoim

Paweł Selera wskazywał w środę na senackiej komisji, że czas, jaki przedsiębiorcy otrzymują od rządu w ramach Polskiego Ładu i wprowadzenia kar maksymalnych za brak połączenia terminali z kasami online jest "wystarczający".

Według szacunków firm, które muszą dostosować się do nowych przepisów jest 700 tys. - Dostosowanie wszystkich tych urządzeń we wszystkich sektorach gospodarki w tak krótkim terminie, jaki narzucił rząd, jest niewykonalne - skomentował cytowany przez money.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W piątek informowaliśmy, że rząd Mateusza Morawieckiego odstąpił od zapowiadanych wcześniej wysokich mandatów wobec piratów drogowych (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<). O tym, czy podobna sytuacja będzie miała w przypadku karania przedsiębiorców grzywną w wysokości 5 tys. złotych, dowiemy się w środę.

To właśnie w nadchodzącą środę ponownie zbierze się komisja senacka zajmująca się kwestią Polskiego Ładu. Dopiero wtedy politycy przekażą, czy przychylili się do argumentacji przedstawionej przez specjalistów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Tagi: pieniądze