Goniec.pl
Pieniądze

Pixabay.com gosiak1980

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę

22 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

- Podejście rządu jest nie do przyjęcia - mówi wprost Piotr Wołejko, prawnik z Pracodawców RP. Oburzenie budzi fakt, że od lipca wszyscy przedsiębiorcy, którzy nie zintegrują swoich terminali z kasami online, zapłacą karę grzywny w wysokości 5 tys. złotych. Pojawiły się zarzuty, że jest to spowodowane brakiem chęci wykonywania swoich obowiązków przez urzędników.

W środę odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Finansów i Budżetu. W czasie jego trwania padło wiele pytań, ale te dotyczące karania przedsiębiorców z terminalami wywołały największe emocje.

EN 01008489 0012

Marian Lichtman krytykuje atrakcje na grobie Krawczyka

CZYTAJ DALEJ

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę. Nie będzie ona mała, bo z ich konta zniknie nawet 5 tys. złotych.

Już teraz Pracodawcy RP wprost mówią, że rozwiązanie wchodzące w ramach Polskiego Ładu jest złe i w złym świetle stawiać ma samych urzędników przeprowadzających kontrole.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Będą mandaty, bo urzędnikom nie chce się pracować?

- To jawne przyznanie się, że urzędnikom KAS nie chce się pracować i rozpatrywać spraw indywidualnie - stwierdził w rozmowie z money.pl Piotr Wołejko, prawnik z Pracodawców RP.

Powodem oburzenia są słowa dyrektora Departamentu Podatku od Towaru i Usług w Ministerstwie Finansów, Pawła Selera. Stwierdził on, że postępowania indywidualne są "zbyt trudne i uznaniowe".

Paweł Selera stwierdził, że grzywna w wysokości 5 tys. złotych to dobre rozwiązanie, bo "wszyscy będą karani tak samo". Miarkowanie kary przejdzie zatem do historii.

Kontrowersje w związku z 5 tys. złotych grzywny

Głównym zarzutem wobec rządzących jest fakt, że przedsiębiorcy, którzy do lipca nie zdecydują się na podłączenie swoich terminali do systemu kas online, zostaną ukarani maksymalną przewidzianą karą. Znika możliwość nałożenia kary mniejszej, miarkowanej.

Piotr Wołejko wprost mówi o tym, że uzasadnienie decyzji przez resort finansów jest niedopuszczalne. - Podejście rządu jest nie do przyjęcia. Te słowa można zinterpretować tak: nie chce się nam pracować, to damy wszystkim najwyższą grzywnę i nie będziemy jej miarkować - mówił.

- Jeśli maksymalna kara będzie nakładana na przedsiębiorcę z automatu, bez miarkowania, bez wnikliwego zbadania jego sytuacji, to taki podatnik będzie mógł dochodzić swoich praw później przed sądem i wówczas urzędnicy będą tylko chodzić po sądach, zamiast pracować - dodaje prawnik Pracodawców RP.

Rządzący stoją przy swoim

Paweł Selera wskazywał w środę na senackiej komisji, że czas, jaki przedsiębiorcy otrzymują od rządu w ramach Polskiego Ładu i wprowadzenia kar maksymalnych za brak połączenia terminali z kasami online jest "wystarczający".

Według szacunków firm, które muszą dostosować się do nowych przepisów jest 700 tys. - Dostosowanie wszystkich tych urządzeń we wszystkich sektorach gospodarki w tak krótkim terminie, jaki narzucił rząd, jest niewykonalne - skomentował cytowany przez money.pl Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W piątek informowaliśmy, że rząd Mateusza Morawieckiego odstąpił od zapowiadanych wcześniej wysokich mandatów wobec piratów drogowych (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<). O tym, czy podobna sytuacja będzie miała w przypadku karania przedsiębiorców grzywną w wysokości 5 tys. złotych, dowiemy się w środę.

To właśnie w nadchodzącą środę ponownie zbierze się komisja senacka zajmująca się kwestią Polskiego Ładu. Dopiero wtedy politycy przekażą, czy przychylili się do argumentacji przedstawionej przez specjalistów.

Katarzyna Cichopek przekazała smutne wieści. Chodzi o jej dzieci, bardzo przykre

Slajd 1 z 5

Cichopek i Hakiel

Katarzyna Cichopek wyjawiła smutną prawdę

Katarzyna Cichopek jest szczęśliwą mamą 12-letniego Adama i 7-letniej Helenki, których wychowuje razem z partnerem Marcinem Hakielem. Ostatnio jednak aktorka przeżywa trudne chwile związane z problemami zdrowotnymi swojego potomstwa. / fot. Instagram katarzynacichopek

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: money.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Pieniądze

Glovo przez przypadek aktywowało kupon na 125 złotych

Czytaj więcej >

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >