Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki przedłużył termin obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 16.03.2022 00:06

Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki przedłużył termin obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP

Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO dalej obowiązują
(zdj. ilustracyjne) LUDOVIC MARIN/AFP/East News

Okres obowiązywania stopni alarmowych CHARLIE i BRAVO został wydłużony przez Mateusza Morawieckiego. Premier podpisał niezbędne zarządzenie, gdzie jasno określono nową datę końcową. Szef rządu zdecydował się na taką decyzję ze względu na niesłabnące "zagrożenia w cyberprzestrzeni".

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazały, że Mateusz Morawiecki podpisał niezbędne zarządzenie dotyczące wydłużenia obowiązywania stopni alarmowych CHARLIE(CRP) i BRAVO.

Jest zarządzenie premiera, stopnie alarmowe CHARLIE i BRAVO nadal obowiązują

- Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju oraz drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59 - czytamy w specjalnym komunikacie MSWiA.

Premier uzyskał możliwość mobilizowania służb oraz administracji publicznej stopniami alarmowymi CRP na mocy przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 r.

Znane są powody, które przeważyły szalę przedłużenia stopni alarmowych. Mateusz Morawiecki uważa, że nadal wysokie jest ryzyko wystąpienia zagrożeń w cyberprzestrzeni. Stopień BRAVO obowiązujący w woj. lubelskim i podkarpackim ma charakter prewencyjny. - Jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy - dodaje resort spraw wewnętrznych.

Szef rządu wysłał ważny dla służb sygnał

Informacja o przedłużenia obowiązywania stopni alarmowych CHARLIE i BRAVO jest ważna szczególnie dla osób pracujących w służbach mundurowych oraz pracowników administracji publicznej.

Zwykły Polak może nie odczuwać zmian w związku z utrzymaniem stopni alarmowych. Niemniej wszyscy powinni zwrócić uwagę na niepokojące wydarzenia. - Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112 - alarmuje MSWiA.

Resort wskazuje, że bezpieczeństwo zależne jest nie tylko od specjalnych służb, które monitorują obecną sytuację w kraju. Na ewentualne ataki przygotować musza się także administratorzy obiektów użyteczności publicznej. Najnowsze zarządzenie Mateusza Morawieckiego obliguje ich do "prowadzenia ich wzmożonej kontroli".

CHARLIE i BRAVO w Polsce do końca marca

Oba stopnie alarmowe niosą ze sobą konkretne skutki. MSWiA wyjaśnia szczegóły CHARLIE-CRP i stopnia alarmowego BRAVO obowiązującego w dwóch województwach, gdzie w pierwszej kolejności trafiają uchodźcy z Ukrainy. - Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności - wyjaśnia MSWiA.

Wśród zadań nakładanych na konkretne służby przez przepisy w przypadku obowiązywania stopnia alarmowego CHARLIE-CRP znajdują się m.in.: całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów, czy przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

W regionach, gdzie obowiązuje BRAVO w mocy są inne zasady bezpieczeństwa. Wśród obowiązków Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii znajduje się obecnie prowadzenie wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzi. Dodatkowo przepisy wskazują na konieczność m.in.: ostrzeżenia personelu wyznaczonego do wdrażania procedur o możliwych zagrożeniach, dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych, wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego umundurowani funkcjonariusze mają obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych. Przepis obliguje do tego również żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, mswia