Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prelegent Klubu Jagiellońskiego na EFNI: Koedukacyjne klasy to błąd
Monika Majko
Monika Majko 24.10.2021 15:32

Prelegent Klubu Jagiellońskiego na EFNI: Koedukacyjne klasy to błąd

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Na Europejskim Forum Nowych Idei, które odbyło się w Sopocie w dniach 20-22 października br., dyskutowano o kontrowersyjnym pomyśle konserwatywnego Klubu Jagiellońskiego. Jego członkowie chcą wprowadzenia w polskich szkołach podziału uczniów w szkołach ze względu na płeć. Wszystko, jak twierdzą, w imię równouprawnienia.

– Koedukacyjne klasy w szkołach to błąd – głosił napis na ściance za plecami prelegentów panelu dyskusyjnego EFNI 2021.

Konserwatyści chcą podziału uczniów na klasy męskie i żeńskie

Zwolennicy budzącego kontrowersje pomysłu powołują się na chrześcijański personalizm oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Ich zdaniem rozdzielenie chłopców i dziewczynek doprowadzi do równouprawnienia.

Zdaniem członków Klubu Jagiellońskiego, dzięki podziałowi na klasy żeńskie i męskie, nauczycielom trudniej będzie posługiwać się stereotypami. To ma z kolei doprowadzić do sytuacji, w której chłopcy będą przyjmować także role opiekuńcze, a dziewczynki uczyć się zachowań przywódczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dzisiejsza edukacja hamuje integralny rozwój uczniów, ponieważ wpycha zarówno chłopców, jak i dziewczynki w ograniczające schematy – głosi fragment prezentacji, widoczny na zdjęciu z dyskusji, które opublikował w sieci dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki.

Przeciwnicy pomysłu szkolnej segregacji boją się, że Ministerstwo Edukacji i Nauki będzie mu przychylne

Przeciwnicy koncepcji obawiają się, że pomysł ten wpisze się w budzącą kontrowersje reformę edukacji, którą konsekwentnie forsuje obecny minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Szef resortu i jego podwładni hołdują jednak zasadzie powracania do klasycznych ról kobiecych i męskich, co według przedstawicieli Klubu Jagiellońskiego nie jest głównym założeniem rezygnacji z klas koedukacyjnych.

– [...] Koedukacyjny system blokuje możliwość sprawdzenia się w różnych rolach. Pomysł stworzenia klas z podziałem na płeć może przyczynić się do realnego równouprawnienia – wskazują.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: NaTemat