Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prawo jazdy 2022. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany
Irmina Jach
Irmina Jach 23.01.2022 14:26

Prawo jazdy 2022. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany

Prawo jazdy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w egzaminach na prawo jazdy. Zgodnie z propozycjami, aspirujący kierowcy będą mogli odbywać szkolenia z osobą towarzyszącą, a pytania egzaminacyjne przestaną być ujawniane publicznie. Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale bieżącego roku.

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem ustawy zakładającym wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. Przyszli kierowcy będą musieli przygotować się na wiele modyfikacji.

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany w egzaminach na prawo jazdy

- Projekt nowelizacji jest przygotowywany w związku postulatami organizacji społecznych zrzeszających instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów i kierowców o dokonanie szeregu zmian w zasadach przeprowadzania i oceny egzaminu państwowego na prawo jazdy oraz w zasadach organizacji egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego - wyjaśnili przedstawiciele resortu.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał niedawno zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. W jego skład weszli między innymi egzaminatorzy, instruktorzy, przedstawiciele Policji i organizacje działające na rzecz BRD.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nowością będzie możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Z tej możliwości będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły kurs w szkole jazdy. Opiekun aspirującego kierowcy będzie musiał wylegitymować się prawem jazdy wydanym przynajmniej pięć lat wcześniej.

Pomysł Ministerstwa Infrastruktury nie do końca przypadł do gustu instruktorom. Niektórzy przedstawiciele tego zawodu uważają, że rady osób towarzyszących mogą zniweczyć pracę zawodowców, a tym samym odbić się negatywnie na wynikach egzaminów.

- Obawiam się, że będzie dochodzić do konfliktów w samochodzie, gdy kursant wyszkolony, przygotowany pokłóci się ze swoim opiekunem, który powie: co ty gadasz, tak nigdy nie było. Może tak nie było, ale dwadzieścia lat temu wprowadzono obowiązek zatrzymywania się przed strzałką warunkową, a co kierowcy robią? Nie zatrzymują się - komentował w rozmowie z TVN Turbo Tomasz Kulik, instruktor jazdy.

Ministerstwo Infrastruktury chce zmian także w zakresie odbywania jazd doszkalających. Na tem moment kierowcy, którzy mają dłuższą przerwę w prowadzeniu pojazdu i chcą doszkolić się pod okiem instruktora, nie mogą korzystać z usług szkół nauki jazdy. Ustawa, nad którą pracuje resort, ma wprowadzić taką możliwość.

Prawo jazdy 2022. Nowy przedmiot w szkołach

Zgodnie z projektem w programie nauczania dla klasy czwartej szkoły podstawowej pojawi się przedmiot "wychowanie komunikacyjne". Będzie on obowiązkowy dla wszystkich uczniów. Nowe przepisy zmienią wiele także w kwestii jawności pytań egzaminacyjnych.

Pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą już upubliczniane. Modyfikacja ma zmotywować kursantów do samodzielnego uczenia się przepisów drogowych.

Rewolucja dla instruktorów i egzaminatorów

Ministerstwo Infrastruktury planuje zwiększyć również wymagania dla instruktorów i egzaminatorów. Dziś kandydaci na instruktorów muszą mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii od dwóch lub trzech lat. Okres ten zostanie zwiększony do pięciu lat.

Projekt nowelizacji będzie zawierać również zmiany zmniejszające częstotliwość odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców i egzaminatorów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: TVN