Pozornie niegroźny nawyk wpływa na nasze bezpieczeństwo i żywotność skrzyni
Automatyczne przekładnie stają się coraz popularniejsze i powoli wypierają tradycyjne rozwiązania. Wciąż jednak manualne skrzynie są często spotykane, szczególnie w autach używanych.
Polscy kierowcy popełniają jednak kilka błędów, które wpływają na skrócenie żywotności „manuali" . Wśród najczęstszych grzechów wymienia się jazdę na „pół-sprzęgle” oraz korzystanie z gałki zmiany biegów jak z podłokietnika - jest to co prawda bardzo wygodne, ale niewielu kierowców wie, że cierpi na tym przekładnia. Dodatkowo trzymanie kierownicy jedną dłonią wpływa na negatywnie na bezpieczeństwo jazdy .
Dlaczego trzymanie ręki na lewarku może zaszkodzić skrzyni? Może się wydawać, że ciężar dłoni jest zbyt niski, aby wyrządzić szkody poważniejsze niż wytarcie gałki. W rzeczywistości wywołujemy w ten sposób niepotrzebne i niepożądane obciążenie na poszczególnych częściach oraz mimowolnie wykonujemy ruchy dźwignią w różne strony.
Dlaczego warto zrezygnować z tego nawyku
Czym dokładnie grozi trzymanie ręki na lewarku? Jak podaje portal autokult, narażamy w ten sposób na uszkodzenie m.in. widełki, które współpracując z piastą, włączają kolejny bieg.
Ciężar dłoni wywiera nacisk, który sprawia, że kontakt między elementami jest stały, przez co widełki sukcesywnie się wycierają. Dodatkowe obciążenie występuje także na wybieraku, przyspieszając jego zużycie. Uszkodzeniu ulec mogą też synchronizatory skrzyni .
Warto pamiętać, że naprawy skrzyni biegów rzadko kiedy są proste i szybkie. Uszkodzenie przekładni zwykle wiąże się z jej demontażem, co generować może znaczne koszty. Ponadto skrzynia biegów, nim ulegnie poważnej awarii, będzie działała z mniejszą precyzją przy przełączaniu biegów, może się zacinać, zgrzytów. W najgorszym razie może dojść nawet do wypadania biegów podczas jazdy .
Im szybciej zauważymy pierwsze sygnały awarii, tym większe mamy szansę na uniknięcie większych wydatków . Warto pamiętać, że skrzynia (nawet manualna) to skomplikowane urządzenie i jej nieprawidłowe działanie może postępować i wpływać na kolejne elementy przekładnie.
Warto zatem zrezygnować z pozornie niegroźnego nawyku - dla naszego bezpieczeństwa i dobra skrzyni biegów.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Sprzedawcy mają informować o obniżce VAT. Pojawią się specjalne plakietki
-
Wiadomo, co dzieje się z Kamilem Stochem. Jest potwierdzenie z PZN
-
Pjus nie żyje. Jeden z najważniejszych polskich raperów miał zaledwie 39 lat
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: zDrogi.pl