Powstała mapa kontroli jakości paliw. Sprawdź, aby uniknąć „trefnych” stacji paliw
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zmienić sposób informowania o wynikach kontroli jakości paliw. Wcześniej wyniki prezentował w formie tabeli - teraz naniósł je na interaktywną mapę , która znacznie ułatwia tankowanie w trasie.
Dzięki umieszczeniu wyników na mapie łatwiej dostrzec, które stacje w naszej okolicy są warte zaufania, a na które lepiej uważać. Mapa ułatwia też korzystanie z informacji w trasie. Ponadto wcześniej kierowcy zwracali uwagę głównie na negatywne wyniki kontroli - teraz wyróżniono również stacje sprzedające dobre paliwo.
Skoro płacimy za paliwo bardzo dużo, to upewnijmy się przynajmniej, że wlewamy do baku produkt właściwej jakości. Pomocna w tym będzie interaktywna mapa przygotowana przez UOKiK.
Dotychczas urząd publikował wyniki przeprowadzanych kontroli na stacjach paliw w formie tabeli, która dla osób niezwiązanych z branżą mogła być ona mało czytelna. Teraz UOKiK przedstawia wyniki badań jakości paliwa na interaktywnej mapie - zielony symbol podniesionego kciuka oznacza, że przeprowadzone na danej stacji badanie zakończyło się pozytywnym wynikiem. Czerwonych oznaczeń, póki co w 2022 r. jeszcze nie ma.
Dzięki możliwości zbliżenia obrazu można szybko przekonać się, czy na naszej trasie znajdują się stacje, które lepiej omijać. Łatwiej też trafić na stację, która była kontrolowana i oferowała produkt zgodny z polskimi normami.
Interaktywna mapa pomoże kierowcom unikać nieuczciwych stacji
Nowa mapa może być dla kierowców cenną wskazówką podczas dłuższych tras. W 2021 r. podczas kontroli nieprawidłowości wykryto na 1,03 proc. stacji paliw. Jeszcze w 2015 r., odsetek ten wynosił 5,3 proc. stacji. Wątpliwej jakości paliwo powoli odchodzi więc do lamusa, choć wciąż można jeszcze trafić na nieuczciwe stacje.
Tankowanie paliwa niespełniającego norm może przyczyniać się do problemów z rozruchem samochodu, awarii osprzętu silnika, większego tempa pojawiania się korozji jednostki napędowej czy osadzania się nagaru. W dłuższej perspektywie skraca to żywotność silnika i naraża kierowcę na dodatkowe koszty.
Mapę udostępniamy poniżej:
Artykuły polecane przez redakcję Moto Goniec.pl:
-
Pożyczał koleżance Passata. Ta po kryjomu sprzedała jego prestiżowy wóz
-
Renault wznawia produkcję w moskiewskiej fabryce. Klienci oburzeni
Źródło: tvn24.pl