Goniec.pl Finanse Potężna i nieunikniona zmiana dla 5 milionów pracujących Polek i Polaków. Padła konkretna data
Fot. pixabay.com

Potężna i nieunikniona zmiana dla 5 milionów pracujących Polek i Polaków. Padła konkretna data

14 stycznia 2025
Autor tekstu: Krzysztof Górski

Rząd przygotowuje projekt nowelizacji kodeksu pracy dotyczący tzw. “umów śmieciowych”. Będzie to pozytywne zaskoczenie dla wielu pracujących Polaków. Jakie korzyści z niego wynikną i kiedy wejdzie w życie? Sprawdźcie, ponieważ regulacje będą miały bezpośredni wpływ m. in. na to, jak długi urlop będzie Wam przysługiwał.

Będą zmiany w kodeksie pracy

W pierwszej połowie sierpnia 2024 roku zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu nowelizacji kodeksu pracy. Tymczasem obrady sejmowe w tej sprawie odbyły się we wrześniu. Główne zmiany, jakie przewiduje , dotyczą okresu zatrudnienia i mają objąć aż 5 milionów Polaków. Kto najbardziej skorzysta na wprowadzeniu nowych przepisów?

ZOBACZ: 219 złotych za godzinę pracy. Polaków przyjmują tam z otwartymi ramionami

Ważna wiadomość od banku PKO BP właśnie obiegła Polskę. Dotyczy wszystkich klientów bez wyjątku
Koniec z taką wysokością wypłaty na L4. Lepiej wiedzieć

Resort pracy szykuje rewolucję

Wizja przyszłej emerytury spędza sen z powiek wielu Polaków. ZUS wyliczając świadczenie, bierze pod uwagę przede wszystkim sumę odprowadzanych składek przez cały okres naszej aktywności zawodowej. Te opierają się na wysokości wynagrodzenia i stażu pracy. A co się do niego wlicza? Aktualnie kilka istotnych rzeczy:

  • zatrudnienie na podstawie umowy o pracę
  • służba wojskowa
  • okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  • urlopy wychowawcze i macierzyńskie
  • okresy pracy za granicą

Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że umowy cywilno prawne - jak umowa o dzieło, czy umowa zlecenie - a także prowadzenie działalności gospodarczej do stażu pracy się nie wliczają. Oznacza to, że osoby zatrudnione na podstawie takich umów mają ograniczony dostęp do niektórych uprawnień, takich jak prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego czy stanowisk wymagających określonego stażu pracy. Rząd planuje jednak rewolucję w tej kwestii.

Zmiany wejdą w życie już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce tych zmian od dłuższego czasu. Ich beneficjentami ma być aż 5 mln pracujących Polaków - tak przynajmniej wynika z danych ZUS, według których pod koniec 2023 roku liczba osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych wynosiła 1,344 mln. Z kolei liczba osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą 3,66 mln.

Celem zmian jest wyrównanie szans pracowników w dostępie do uprawnień pracowniczych , niezależnie od formy ich wcześniejszej aktywności zawodowej. Co zatem będzie wliczać się do stażu pracy? Lista jest długa:

  • okres prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz okresy, w których osoba współpracowała z osobą prowadzącą taką działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe
  • okresy wykonywania umów cywilnoprawnych, w tym umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług, za które również opłacane były składki na ubezpieczenia społeczne
  • okresy wykonywania umów agencyjnych, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne
  • okresy członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i spółdzielniach kółek rolniczych, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne;
    udokumentowane okresy działalności zarobkowej za granicą, które mogą być potwierdzone odpowiednią dokumentacją
  • okresy służby w Straży Marszałkowskiej oraz Służbie Celno-Skarbowej
  • okresy pobierania uposażenia przez osoby pełniące mandat posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego
  • okres odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierzy niezawodowych, a także okres odbywania służby zastępczej
  • okres kształcenia w szkole doktorskiej oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej
  • okres pobierania stypendium sportowego przez stypendystów sportowych
  • okres odpłatnego zatrudnienia skazanych w ramach odbywania kary pozbawienia wolności
  • okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendiów przyznawanych na okres odbywania stażu zawodowego

Jak przypomina serwis Infor.pl, zgodnie z obowiązującymi przepisami długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika i wynosi 20 dni, jeśli pracownik ma mniej niż 10-letni staż pracy lub 26 dni, jeśli pracował na umowę o pracę dłużej niż dekadę. Po nowelizacji ma się to zmienić, a skorzystać z dłuższego urlopu będą mogły osoby, które przepracowały dłużej niż 10 lat bez względu na to, jaką umowę miały. Zmiany wpłyną też na dodatki doliczane do pensji i odprawy.

Nowela ma wejść w życie wraz z początkiem 2026 roku (1 stycznia). MRPiPS tłumaczy, że "pracodawcy muszą dostosować się do tych zmian i na nowo wyliczyć staż pracy zatrudnionych" . Pracownicy natomiast będą musieli dostarczyć odpowiednie zaświadczenia, że pracowali na zleceniu lub na swoim i odprowadzali składki emerytalno-rentowe. Co ciekawe, nowelizacja ma być początkiem większej reformy, która przewiduje m.in. wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy lub skrócenia go go czterech dni.

Tymi pieniędzmi w 2025 roku nie zapłacisz. Kasjerka może odmówić przyjęcia gotówki
Zaczęło się, ZUS zaczyna wysyłkę listów z "odmową". 23 tysiące osób dostanie złe wieści
Obserwuj nas w
autor
Krzysztof Górski

Redaktor portalu Goniec.pl. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od klasycznej gazety papierowej. Obecnie natomiast jestem całkowicie pochłonięty internetem i tym co interesuje Polaków. Prywatnie pasjonat sportu, psychologii i komiksów.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport