Poradnik RCB "Bądź gotowy". Co zrobić w razie wojny?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przygotowało specjalny poradnik, w którym wskazuje, co zrobić w razie wojny, konfliktu lub sytuacji zagrożenia. Zestaw wskazówek jest zatytułowany "Bądź gotowy" i został podzielony na dwie części. Do dyspozycji są prezentacje, infografiki, animacje i filmy.
RCB od kilku lat stara się edukować społeczeństwo w zakresie radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. W obliczu wojny w Ukrainie pojawiła się potrzeba, aby przygotować kolejny materiał dotyczący tej kwestii.
Poradnik RCB "Bądź gotowy". Zestaw wskazówek na wypadek zagrożenia, kryzysu i wojny
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) postanowiło opublikować poradnik "Bądź gotowy" , aby pokazać obywatelom, co zrobić w razie wojny. W pierwszej części RCB tłumaczy, jak przygotować się na ewentualne zagrożenie i gdzie pozyskiwać informacje o kryzysie. To głównie zagadnienia teoretyczne.
W tej częściej poradnika RCB "Bądź gotowy" obywatele mogą dowiedzieć się, jak budować odporność na kryzys na poziomie rodziny. RCB tłumaczy również, jak wygląda ogłaszanie i odwoływanie alarmów.
Poradnik wskazuje, jak uniknąć fake newsów i odróżnić manipulację od faktów. To kluczowe również z punktu widzenia wojny w Ukrainie, która zdaniem ekspertów i polityków toczy się nie tylko na polu bitwy, lecz także w przestrzeni informacyjnej .
Poradnik RCB prezentuje także typowe elementy zestawu i plecaka ewakuacyjnego. "Bądź gotowy" to niezbędna pozycja dla każdego, kto chce dowiedzieć się, jak przygotować schron i jak wygląda ewakuacja.
Co zrobić w razie wojny? RCB odpowiada na nurtujące pytania
Z kolei druga część poradnika RCB ma wymiar praktyczny. Obywatele mogą tam znaleźć informacje na temat działań w obliczu zagrożenia i co zrobić w razie wojny, konfliktu bądź innego kryzysu.
Poradnik RCB "Bądź gotowy" podpowiada, co zrobić, gdy usłyszymy strzały lub wybuch. Zawiera także szczegółowe informacje na temat zachowania w obliczu ataku bronią chemiczną, biologiczną lub jądrową.
RCB tłumaczy również, jak przygotować się na brak prądu i jak zachować się w sytuacji zakładniczej. W poradniku można znaleźć także informacje na temat zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku zajęcia terenu.
Poradnik RCB "Bądź gotowy" zawiera także wykaz numerów kontaktowych , które mogą okazać się przydatne w sytuacji zagrożenia . Jako najważniejszy RCB wymienia numer alarmowy 112.
Dla osób, które preferują materiały wizualne, RCB przygotowało 11-minutowy instruktaż postępowania. W tej wersji poradnika "Bądź gotowy" najważniejsze zagadnienia tłumaczą ekspert ds. bezpieczeństwa i były żołnierz jednostki GROM Andrzej Kruczyński "Wodzu" i rzecznik Komendanta Głównego PSP Karol Kierzkowski .
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Poseł PiS życzy rodzinie Ławrowa, by spotkał ją podobny los, jak mieszkańców Buczy
-
"DGP": Rząd chce stworzyć megabazę danych. Projekt leży na stole
Źródło: goniec.pl