Popularny lek natychmiastowo wycofany z aptek. "Dotyczy wszystkich serii leku"
Popularny lek pilnie znika z aptek w całej Polsce. “Uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności” – poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który wykrył w nim poważny defekt. Chodzi o obecność rakotwórczych substancji, prowadzących także do niewydolności nerek i uszkodzeń wątroby.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat: zaprzestać sprzedaży i stosowania leku
Nawet leki produkowane przez znane i cenione przedsiębiorstwa farmakologiczne mogą nie spełniać rygorystycznych norm. W przypadku suplementów diety nie ma właściwego narzędzia kontroli, które sprawdzałoby skutki uboczne ich stosowania, natomiast wyroby medyczne podlegają ciągłemu monitorowaniu .
GIF dokonał analizy jednego z popularnych leków, który jeszcze do niedawna można było nabyć w większości aptek w Polsce. Okazało się, że produkt zawiera substancje niedozwolone do spożycia, powstające zwykle w nieodpowiednio prowadzonych procesach przemysłowych. Wydano nakaz natychmiastowego wycofania leku z obrotu.
Uznano, że dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – czytamy w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

"Lek nie spełnia wymagań". Masz go w domu? Natychmiast wyrzuć
W testach jakościowych wykazano nieprawidłowości w produkcji Furaginum MAX – środka służącego do leczenia infekcji dolnych dróg moczowych. Badanie przeprowadził Narodowy Instytut Leków.
Według komunikatu GIF nakaz wycofania produktu ze sprzedaży i stosowania dotyczy Furaginum MAX, moc: 100 mg, w opakowaniu zawierającym 30 tabletek. Producentem jest US Pharmacia sp. z o.o. Lek można zutylizować lub zwrócić do apteki .
Absolutnie nie należy go przyjmować – w procesie produkcji doszło do poważnych zaniedbań, skutkujących przekroczeniem norm dotyczących obecności substancji rakotwórczych.
Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru zawartości nitrozoamin: NDMA.
Czym są i co powodują nitrozoaminy? Substancje wykryto w Furaginum MAX
NDMA to związki chemiczne powstałe w wyniku reakcji amin z azotynami lub tlenkami azotu – potencjalnie rakotwórcze.
Tworzą się głównie na etapie procesów przemysłowych, ale reakcja może również zachodzić w organizmie lub w żywności (np. podczas podgrzewania jedzenia). Wycofanie Furaginum MAX nie jest pierwszym przypadkiem, który wiąże się z obecnością tej substancji w lekach.
Długotrwałe lub regularne przyjmowanie środków farmakologicznych zawierających NDMA zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, zwłaszcza:
- wątroby,
- żołądka,
- jelit.
Łagodniejsze skutki to m.in. zapalenie lub marskość wątroby oraz zaburzenie funkcjonowania nerek.
Czytaj także: Nie tylko 13. emerytura. 900 tys. seniorów dostanie w kwietniu jeszcze jeden dodatkowy przelew z ZUS