Goniec.pl

Youtube/Ukrinform TV

Polska broń sieje spustoszenie wśród Rosjan. Ukraińcy pokazali nagranie z muzyką z "Czterech pancernych"

2 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Polska postawa wobec wojny w Ukrainie, przybywających do naszego kraju uchodźców, a także wsparcia militarnego dla naszego sąsiada niezmiennie budzi podziw całego świata. Gesty ze strony Polski doceniają najbardziej sami Ukraińcy, którzy z radością korzystają ze sprzętu wyprodukowanego w naszym kraju. W służbie ukraińskiej armii są m.in. armatohaubice Krab, za które tamtejsza agencja prasowa podziękowała w piękny sposób.

Trwająca od ponad 120 dni krwawa i bezsensowna wojna w Ukrainie pokazała z jednej strony bezwzględność i brutalność Rosjan, z drugiej strony zaś niezwykłą solidarność i zjednoczenie demokratycznego świata.

Jednym z krajów, które wykazały się szczególnym wsparciem dla Ukrainy okazała się być, zupełnie niepodziewanie, Polska. Choć do tej pory stosunki polsko-ukraińskie kształtowały się różnie z uwagi na trudną wspólną historię, zagrożenie ze strony Putina zbliżyło do siebie oba kraje.

Polski sprzęt pomaga w Ukrainie

Wyrazy wielkiej wdzięczności ze strony Ukrainy płyną do Polski od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji , kiedy to nasze władze jednoznacznie opowiedziały się po stronie ofiary putinowskiego imperializmu i rozpoczęły ofensywę dyplomatyczną na rzecz powstrzymania dyktatora.

Nie bez znaczenie pozostał także fakt szczodrości, jaką wobec Ukraińców okazali polscy obywatele i wsparcia w wymiarze militarnym. Sprzęt wojskowy popłynął bowiem szerokim strumieniem nie tylko od bogatych państw, takich jak Wlk. Brytania, czy USA, które wprowadziły szereg pakietów pomocowych, ale też znad Wisły.

W Ukrainie na każdym kroku spotkać można, obok brytyjskich wyrzutni rakiet M270 i amerykańskich Javelinów, równie potrzebne dary od Polski, czyli czołgi, systemy przeciwlotnicze Piorun, granatniki RPG i słynne aramtohaubice Krab. To właśnie Kraby mają znaczący udział w odpieraniu rosyjskich ataków na wschodnich krańcach Ukrainy, gdzie obecnie toczą się najkrwawsze walki. Choć Ukraińcy póki co przegrywają bitwę o Donbas i okolice, świat wciąż ma nadzieję, że karta się odwróci.

Ukraińcy dziękują za Kraby. Opublikowano specjalne wideo

Polskie Kraby stały się nie tylko skutecznym orężem w walce z okupantem, ale także wiernym towarzyszem ukraińskiej armii i prawdziwym bohaterem. Nasz krajowy sprzęt tak bardzo podbił serca żołnierzy, że państwowa agencja prasowa Ukrainy nakręciła o nim materiał filmowy.

Wideo skupia się na pokazaniu, jak systemy przygotowywane są do codziennej pracy, serwisowane i wykorzystywane w walkach. O ich zaletach opowiadają walczący na froncie żołnierze, a w tle słychać znajomą dla ucha każdego Polaka kultową melodię z serialu "Czterej pancerni i pies".

Nie tylko Kraby. Polska na czele dostawców broni

Do tej pory polskie władze ofiarowały Ukraińcom już 18 Krabów, ale nasi sąsiedzi tak bardzo je docenili, że sami zakupili 60 maszyn, za które zapłacili aż 3 miliardy dolarów. Armatohaubice samobieżne o kalibrze 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów powstają na co dzień w hucie w Stalowej Woli.

Aby obsłużyć ważącego 48 ton Kraba, którego zasięg szacowany jest na 40 km, potrzeba 5 osób. W ciągu minuty wystrzeliwuje on 6 pocisków. Amunicja przystosowana jest do natowskiego porozumienia JBMoU, ale niestety nie jest produkowana przez polski przemysł. Prawdopodobnie dla Ukraińców zapewnią ją Amerykanie.

Na koniec warto zaznaczyć, że Polska ma powody do dumy. W rankingu dostarczycieli broni dla Ukrainy plasujemy się na drugim miejscu tuż po USA. Od lutego za wschodnią granicę wysłaliśmy już 250 czołgów T-72, haubice samobieżne 2S1 Goździk czy wyrzutnie rakietowe Grad. Polska przekazała też części zamienne oraz rakiety powietrzne do myśliwców MIG-29, wyrzutnie Piorun oraz tzw. drony kamikadze.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: geekweek.interia.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolska. 17-letnia Amelia przepadła bez śladu. "Uciekła ze swoim chłopakiem"
Czytaj więcej >

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]