Goniec.pl
W 2022 roku nadciągną kolejne podwyżki, powodem m.in. Polski Ład

Piotr Molecki/East News, pixabay.com/Chronomarchie

Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo

12 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Nawet 1600 złotych rocznie więcej wydawać będzie każda rodzina za rachunki. To efekt dalszych podwyżek, jakie nadal będą faktem w 2022 roku. Na liście drożejących produktów znaleźć można m.in. prąd, gaz, składki ZUS, czy niektóre podatki.

Z tygodnia na tydzień produkty w sklepach drożeją. Nie zmieni się to w najbliższym czasie. Nadchodzący rok 2022 również przyniesie ze sobą wzrost miesięcznych kosztów gospodarstwa domowego.

Sylwia Bomba

Sylwia Bomba odpadła z "Tańca z gwiazdami"

CZYTAJ DALEJ

Według wyliczeń "Faktu" przeciętna rodzina zapłaci 1600 złotych więcej za te same rachunki, które opłaca obecnie. Powodem rosnące koszty poszczególnych produktów.

Podwyżki cen w 2022 roku

Nie ma wątpliwości, że więcej zapłacimy za prąd oraz węgiel. Już niedługo więcej pieniędzy trzeba będzie odkładać na rachunki za prąd. Spółki energetyczne będą podnosić taryfy dla gospodarstw domowych. Mowa o nawet 20 proc. podwyżkach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wynika z tego, że przez 12 miesięcy przeciętna polska rodzina zapłaci za prąd o 300 złotych więcej niż obecnie. Podobny wzrost cen szykuje się w kwestii gazu.

PGNiG już teraz pewne jest, że w 2022 roku konsumenci zapłacą więcej. Nieoficjalne doniesienia Business Insider wskazują, że będzie ona wynosić również 20 proc. W zależności od tego, jak dużo zużywa się gazu w danym gospodarstwie domowym, rodziny mogą odczuć tę podwyżkę. Rocznie będą bowiem płacić prawie 400 złotych więcej niż dotychczas.

Domy, gdzie źródłem ciepła są piece na ekogroszek, także przygotować muszą się na nadwyrężenie budżetu. Ekogroszek będzie kosztował blisko 30 proc. więcej. Za tonę w 2022 roku zapłacić będzie trzeba o 1300 złotych więcej.

Wzrasta podatek od psa, ale nie tylko

To nie koniec opłat, które się zwiększą. Właściciele czworonogów zapłacą większy podatek za ich posiadanie. Od nowego roku wyniesie on nawet 135 złotych.

Osoby prowadzące firmy przygotować muszą się na większe koszty swojego biznesu. Według ustaleń "Faktu" miesięczna składka na ZUS wzrośnie blisko 240 złotych. Dodatkowo osoby płacące pełny ZUS zapłacą więcej o 135,60 złotych. Rocznie ta podwyżka będzie kosztować ich 1630 złotych.

Więcej zapłacimy także za kredyty i pożyczki

Rodziny mające zobowiązania kredytowe także mogą z niepokojem spoglądać w przyszłość. Już teraz banki przeprowadzają tzw. aktualizację wysokości rat. Jest to bezpośrednio związane z faktem podniesienia stóp procentowych przez bank centralny.

Wyliczenia "Faktu" wskazują na to, że osoba mająca kredyt w wysokości 500 tys. złotych rozłożony na okres 25 lat, płacić będzie ratę miesięczną wyższą o ponad 100 złotych. W skali roku daje to niemal 1250 złotych.

Które zwierzątko zauważyłeś jako pierwsze? Odpowiedź zdradza twój największy sekret

Slajd 1 z 12

Spójrz na obrazek i zapamiętaj, które zwierzątko zobaczyłeś jako pierwsze

Na kolejnych stronach znajdziesz wyjaśnienie swojego wyboru. Test został opracowany przez portal brigtside.me.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS jeszcze w październiku wypłaci dodatkowe pieniądze w ramach czternastej emerytury

Pieniądze

Jeszcze w październiku ZUS zacznie wypłacać czternastą emeryturę

Czytaj więcej >
fot. Przemysław Terlecki

Pieniądze

W poznańskiej Żabce masło poda tylko sprzedawca

Czytaj więcej >
Pieniądze

Pieniądze

Przedsiębiorcy, którzy do lipca nie połączą swoich terminalami z kasami online, zapłacą karę

Czytaj więcej >
Rząd wycofał się z mandatów w wysokości 1500 złotych za przekroczenie prędkości o 30 km/h

Pieniądze

Rząd wycofał się z gigantycznych podwyżek mandatów

Czytaj więcej >
Świadczenie ZUS

Pieniądze

ZUS może wypłacić 938 zł świadczenia szkoleniowego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pieniądze

Zmiany dla frankowiczów. Komisja Europejska zmieniła stopę składaną, nowe zasady

Czytaj więcej >