Polski Ład wprowadza drożyznę? Opłaty wyższe o nawet 1600 złotych na gospodarstwo
Nawet 1600 złotych rocznie więcej wydawać będzie każda rodzina za rachunki. To efekt dalszych podwyżek, jakie nadal będą faktem w 2022 roku. Na liście drożejących produktów znaleźć można m.in. prąd, gaz, składki ZUS, czy niektóre podatki.
Z tygodnia na tydzień produkty w sklepach drożeją. Nie zmieni się to w najbliższym czasie. Nadchodzący rok 2022 również przyniesie ze sobą wzrost miesięcznych kosztów gospodarstwa domowego.
Według wyliczeń "Faktu" przeciętna rodzina zapłaci 1600 złotych więcej za te same rachunki, które opłaca obecnie. Powodem rosnące koszty poszczególnych produktów.
Podwyżki cen w 2022 roku
Nie ma wątpliwości, że więcej zapłacimy za prąd oraz węgiel. Już niedługo więcej pieniędzy trzeba będzie odkładać na rachunki za prąd. Spółki energetyczne będą podnosić taryfy dla gospodarstw domowych. Mowa o nawet 20 proc. podwyżkach.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Wynika z tego, że przez 12 miesięcy przeciętna polska rodzina zapłaci za prąd o 300 złotych więcej niż obecnie. Podobny wzrost cen szykuje się w kwestii gazu.
PGNiG już teraz pewne jest, że w 2022 roku konsumenci zapłacą więcej. Nieoficjalne doniesienia Business Insider wskazują, że będzie ona wynosić również 20 proc. W zależności od tego, jak dużo zużywa się gazu w danym gospodarstwie domowym, rodziny mogą odczuć tę podwyżkę. Rocznie będą bowiem płacić prawie 400 złotych więcej niż dotychczas.
Domy, gdzie źródłem ciepła są piece na ekogroszek, także przygotować muszą się na nadwyrężenie budżetu. Ekogroszek będzie kosztował blisko 30 proc. więcej. Za tonę w 2022 roku zapłacić będzie trzeba o 1300 złotych więcej.
Wzrasta podatek od psa, ale nie tylko
To nie koniec opłat, które się zwiększą. Właściciele czworonogów zapłacą większy podatek za ich posiadanie. Od nowego roku wyniesie on nawet 135 złotych.
Osoby prowadzące firmy przygotować muszą się na większe koszty swojego biznesu. Według ustaleń "Faktu" miesięczna składka na ZUS wzrośnie blisko 240 złotych. Dodatkowo osoby płacące pełny ZUS zapłacą więcej o 135,60 złotych. Rocznie ta podwyżka będzie kosztować ich 1630 złotych.
Więcej zapłacimy także za kredyty i pożyczki
Rodziny mające zobowiązania kredytowe także mogą z niepokojem spoglądać w przyszłość. Już teraz banki przeprowadzają tzw. aktualizację wysokości rat. Jest to bezpośrednio związane z faktem podniesienia stóp procentowych przez bank centralny.
Wyliczenia "Faktu" wskazują na to, że osoba mająca kredyt w wysokości 500 tys. złotych rozłożony na okres 25 lat, płacić będzie ratę miesięczną wyższą o ponad 100 złotych. W skali roku daje to niemal 1250 złotych.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Monika Olejnik przerwała "Kropkę nad i". Usłyszała głosy z reżyserki
Mariusz Błaszczak podpisał decyzję zwiększającą liczbę patrolujących żołnierzy na granicy
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Fakt