Goniec.pl Technologia Polski hit Netflixa w cieniu skandalu? Scena pogrzebu wywołała niesmak
Netflix/mat. prasowy

Polski hit Netflixa w cieniu skandalu? Scena pogrzebu wywołała niesmak

7 czerwca 2024
Autor tekstu: Maciej Gąsiorowski

Po obejrzeniu na Netflixie filmu "Kolor zła: czerwień", który wyprodukowała firma Aurum Film, zwróciliśmy uwagę szczególnie na scenę pogrzebu bohaterki, która odbyła się na Powązkach Wojskowych w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. Pochowani są tu bowiem bohaterowie zamordowani przez władze komunistyczne okresu stalinowskiego w Polsce, m.in. major Hieronim Dekutowski, czy podpułkownik Antoni Olechnowicz, którzy byli pochowani potajemnie w zbiorowych mogiłach i na odkrycie swojej tożsamości czekali długimi latami. Takie kadry u patriotów mogły wywołać spory niesmak.

Scena pogrzebu w panteonie bohaterów

Bohaterka, która zostaje tu pochowana nie ma jednak nic wspólnego z żołnierzami wyklętymi, bo postać Moniki Boguckiej granej przez Zofię Jastrzębską, mieszka i ginie w Trójmieście i nie związku z Warszawą. Zapytaliśmy się Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie, czy wydał zgodę na realizację zdjęć w tym właśnie miejscu.

Czy producenci filmu dokonali od razu doboru miejsca Panteonu jako sceny pogrzebu? Czy wiadomo, dlaczego zdecydowano się na kręcenie tej sceny akurat w Warszawie na Powązkach Wojskowych, skoro akcja filmu dzieje się w Trójmieście? Czy ZCK proponował producentowi inne kolumbaria na cmentarzu, gdzie pochowane są osoby cywilne? Czy nie uważają Państwo za lekki nietakt, nagrywanie sceny, gdzie spoczywają ofiary reżimu komunistycznego? - zapytaliśmy się w mailu.

screen filmu

Odpowiedź Zarządu Cmentarzy Komunalnych

Zarząd Cmentarzy Komunalnych nie ma wiedzy o tym, czy producenci filmu dokonali wyboru miejsca realizacji zdjęć „od razu”. Nie wiemy również, dlaczego zdjęcia kręcono w Warszawie, skoro akcja filmu dzieje się w Trójmieście. Wiadomo natomiast powszechnie, że jest to zwykła praktyka (np. Cmentarz Wojskowy ”zagrał” cmentarz w Atenach w filmie „Stawka większa niż śmierć”). Na życzenie Zarządu producent filmu przedstawił fragment scenopisu ze scenami, które miały być realizowane na cmentarzu. Został też poinformowany, że groby i nisze urnowe, w których pochowane są osoby zmarłe, nie mogą być wykorzystane (w żadnym zakresie) w charakterze rekwizytu filmowego. Dlatego dla potrzeb filmu została wykonana makieta fragmentu Panteonu, z niszą wykorzystaną w kręconej scenie - czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie.

Na cmentarzach komunalnych m.st. Warszawy, w tym także na Cmentarzu Wojskowym, realizowane były zdjęcia do wielu filmów i seriali fabularnych oraz etiud studenckich. Zarząd Cmentarzy Komunalnych uważa za słuszne wspieranie (w miarę swoich możliwości i na ściśle określonych zasadach) polskich twórców filmowych w ich działalności - napisała dalej Danuta Kruk, Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.

Firma Aurum Film, która wyprodukowała film "Kolor zła: czerwień", na razie nie odpowiedziała na nasze zapytanie. Jeśli tylko dostaniemy od nich wiadomość, umieścimy ją w tym tekście.

O czym jest film "Kolor zła: czerwień"?

"Kolor zła: czerwień" to film na bazie prozy Małgorzaty Oliwii Sobczak. Reżyserem kryminału dziejącego się w Trójmieście jest Adrian Panek, a w rolach głównych wystąpili  m.in. Jakub Gierszał, Maja Ostaszewska, Przemysław Bluszcz, Andrzej Konopka i Andrzej i Wojciech Zielińscy.

Fabuła: Gdy morze wyrzuca ciało młodej dziewczyny na brzeg trójmiejskiej plaży, ambitny prokurator odkrywa, że okoliczności przypominają zbrodnię sprzed piętnastu lat. Kiedy jego przełożony zabrania ponownego otwarcia zamkniętej sprawy, mężczyzna nawiązuje współpracę z matką ofiary - sędzi zmagającej się z odbudowaniem swojego życia po utracie córki. Duet, zjednoczony determinacją w dążeniu do odkrycia prawdy, rozpoczyna niebezpieczne śledztwo, które prowadzi do jednego z nadmorskich klubów i powiązanego z nim lokalnego półświatka - czytamy na filmpolski.pl

Abp Gądecki wie, dlaczego młodzi nie chodzą do kościoła. „Niemal każdy serial na Netflixie zawiera promocję homoseksualizmu”
Aktorka nowego serialu Netflixa zyskała ogromną popularność w kilka dni. Megaprodukcja z Korei bije kolejne rekordy
Obserwuj nas w
autor
Maciej Gąsiorowski

Były dziennikarz i wydawca se.pl i fakt.pl, z mediami związany od 2008 roku. Był odpowiedzialny m.in. za sobotnią rubrykę “Super Expressu” - "Niezapomniani" oraz "Wspomnień czar". Autor i prowadzący program "Niezapomniani. Cmentarne historie". Trzykrotny uczestnik teleturnieju "Jeden z dziesięciu" oraz "Va Banque". Zainteresowania: dzieje Warszawy, w szczególności historia Starych Powązek oraz życie gwiazd PRL. mail: maciej.gasiorowski@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport