Polska czerwona na mapie. Wypadamy najgorzej ze wszystkich krajów Europy
Polska na czerwono na mapie Europy. Alarmujące dane płyną z Europejskiego Forum Parlamentarnego na Rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych. Po wykonanych przez nich badaniach okazało się, że Polska jest krajem z najgorszą sytuacją w związku z dostępem do antykoncepcji w całej Europie.
Lepiej od Polski wypadły takie kraje, jak Rosja, Turcja czy Białoruś. Raport EPF publikowany jest od 2017 roku i Polska co roku wypada w nim coraz gorzej, wyraźnie odstając na tle innych państw.
Polska na czerwono na mapie Europy. Chodzi o dostęp do antykoncepcji
W środę uruchomiono po raz piąty kolejną edycję Atlasu Antykoncepcyjnego Europejskiego Forum Parlamentarnego na Rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych. Ma on na celu porównanie warunków dostępu do różnych rodzajów antykoncepcji w 46 krajach Europy.
Metoda badań użyta do skonstruowania atlasu polega na badaniu dostępności środków antykoncepcyjnych, poradnictwa i informacji online o nowoczesnej antykoncepcji. Nie są brane pod uwagę dane dotyczące rozpowszechnienia antykoncepcji.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
EPF brało również pod uwagę kwestie związane z nieplanowanymi ciążami wśród Europejczyków oraz osób, które korzystają z antykoncepcji. Z badań wynika, że aż 35 proc. ciąż w Europie jest nieplanowanych, a 56 proc. Europejczyków korzysta ze środków antykoncepcyjnych.
To już kolejny raz, kiedy najgorzej w zestawieniu wypada Polska. Wskaźnik dostępu do antykoncepcji wyniósł jedynie 33,5 proc., co uważane jest według naukowców za "ekstremalnie niskie". Wiąże się to m.in. z brakiem dostępności antykoncepcji awaryjnej (tabletki "dzień po"), która dostępna jest jedynie na receptę.
Lepiej od Polski poradziły sobie m.in. Białoruś (44,4 proc.), Rosja, (42,8 proc.) czy Turcja (57,7 proc.). Najlepiej wypadły zaś Belgia, Wielka Brytania i Francja - wskaźnik dostępności wyniósł w tych krajach 91,1 proc.
To nie pierwszy raz, kiedy Polska znalazła się na samym dole w tabeli dostępności antykoncepcji. Działo się tak również w zeszłych latach - w 2020 i 2019 wskaźnik wynosił kolejno 35,1 proc. oraz 31,5 proc. Lepiej nasz kraj prezentował się jednak w 2018 r. (44,8 proc.) i 2017 (42,7 proc.).
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Od 9 lutego kierowców obowiązują nowe instrukcje podczas kontroli drogowych
Pekin 2022. Kamil Stoch nie jest zadowolony ze swoich skoków. "Brakuje mi zabawy w powietrzu"
Senator PiS o Polskim Ładzie, złe wiadomości Kaczyńskiego. "Koledzy się żalą"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Goniec.pl