Goniec.pl
policja

MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Policja wznawia masowe kontrole w całej Polsce. Sprawdzą trzeźwość kierowców

18 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Kierowcy z całej Polski nie będą zadowoleni. Po wywołanej pandemią koronawirusa przerwie policja wraca z akcją „trzeźwe poranki”. Funkcjonariusze chcą w ten sposób walczyć z plagą nietrzeźwych kierowców.

Wraz z wybuchem epidemii koronawirusa policja zawiesiła przesiewowe korzystanie z alkomatów bezustnikowych. Przez kilkanaście miesięcy kierowcy mogli odetchnąć z ulgą, gdyż znacznie zmniejszyła się ilość funkcjonariuszy kontrolujących ich stan trzeźwości. Teraz jednak policjanci wracają na polskie drogi walczyć z nietrzeźwymi przestępcami.

Adam Niedzielski

Minister zdrowia podjął decyzję ws. kar sanitarnych i szczepień

CZYTAJ DALEJ

Póki co akcje przesiewowe odbywają się w woj. podlaskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim czy dolnośląskim.

Tragiczne statystyki

Jednym z województw, w którym policjanci wracają do swojej służby jest wymienione województwo podlaskie. Jak mówi portalowi Autokult.pl podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy policji w Białymstoku, pomimo informowania kierowców o planowanych akcjach, w ręce mundurowych wciąż wpadają zmotoryzowani, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W całym 2020 r. nietrzeźwi kierowcy spowodowali w woj. podlaskim 45 wypadków, w których zginęło 5 osób. Od początku 2021 r. do 10 sierpnia mieliśmy 24 takie wypadki, ale w ich wyniku zginęło już 5 osób. To tyle co w całym 2020 r.

Jeśli spojrzeć na te statystyki w skali całego kraju, kierowcy „na podwójnym gazie” spowodowali w 2020 r. aż 1656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a 1847 zostało rannych. To aż o 12,5 proc. więcej ofiar śmiertelnych niż rok wcześniej.

Liczby te nie napawają optymizmem, zwłaszcza, że ruch w roku 2020 r. był znacznie mniejszy z powodu pandemii koronawirusa. Strach pomyśleć, co byłoby, gdybyśmy równie chętnie jak w poprzednich latach wsiadali za kierownicę.

Rutynowa kontrola

Podlascy policjanci używają do kontroli wszystkich dostępnych im urządzeń, wśród których są zarówno alkomaty ustnikowe, jak i te bezustnikowe. Ich koledzy z województwa kujawsko-pomorskiego również wrócili już do prowadzenia przesiewowych kontroli trzeźwości.

W pierwszej kolejności używają oni urządzeń ustnikowych, a urządzenia typu AlcoBlow służą im podczas akcji zakrojonych na szerszą skalę. Z myślą o nich jednostki specjalne zakupiły płyn dezynfekcyjny niezawierający alkoholu, który nie uszkadza urządzeń.

Mniej kontroli w 2020 r.

W 2019 r. policja przeprowadziła 16,8 mln kontroli trzeźwości kierujących. W 2020 r. liczba ta wyniosła zaledwie 6,7 mln. Wszystko to przez koronawirusa. 2 marca 2020 r. Komenda Główna Policji zdecydowała się na ograniczenie użycia alkomatów bezustnikowych, co tłumaczono bezpieczeństwem kierowców i  sygnałem skierowanym do policji ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wraz z przywróceniem przesiewowych kontroli w niektórych częściach kraju, pojawiły się głosy sprzeciwu wobec działań mundurowych.

Na forach internetowych internauci zamieszczają wpisy, w których zarzucają policji niebezpieczne — ich zdaniem — działania. Doszło nawet do tego, że Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny otrzymali pisma, których autorzy zawiadamiają o postępowaniu wbrew decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego”. Tyle, że takiej decyzji nie było.

Powrót do starych zwyczajów

Wygląda więc na to, że kierowcy muszą z powrotem przywyknąć do przesiewowych kontroli trzeźwości. Wraz z powrotem do normalnego funkcjonowania, można się spodziewać, że ich liczba będzie w 2012 r. wyższa niż w roku 2020. Ostatnie tragiczne wypadki pijanych kierowców poniekąd zmuszają policję do skrupulatniejszego sprawdzania kierujących.

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że ma prawo odmówić badania alkomatem. W takim przypadku przeprowadza się badanie krwi, którego nie można już nie wykonać.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Spięcie Donalda Tuska z dziennikarzem TVP. "Macie jakąś obsesję"

  • Dziennikarz TVN zadał Czarnkowi pytanie. Minister uszczypliwie odpowiedział

  • Mazury: Ognisko norowirusów na obozie letnim. 80 osób z objawami zakażenia

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: autokult.pl, auto-swiat.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

sinice

Wiadomości

Mężczyzna wykąpał się w Bałtyku. Jest zakażony bakterią Vibrio vulnificus

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Czytaj więcej >
konferencja

Wiadomości

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba zostali wyproszeni z konferencji prasowej

Czytaj więcej >
tk

Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda przed sesją ONZ pomylił prezydentów USA

Czytaj więcej >
fundacja pro prawo do życia

Wiadomości

Fundacja Pro - Prawo do życia złożyła w Sejmie projekt dotyczący całkowitego zakazu aborcji

Czytaj więcej >