Goniec.pl Wiadomości Polacy kupują okulary słoneczne i... są oszukiwani przez sprzedawców. UOKiK przeprowadził kontrolę
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Conner Baker

Polacy kupują okulary słoneczne i... są oszukiwani przez sprzedawców. UOKiK przeprowadził kontrolę

21 czerwca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Okulary przeciwsłoneczne w wakacje są nieodłącznym elementem letniej stylizacji. UOKiK przeprowadził kontrolę i wnioski są jednoznaczne. - Z uwagi na niezgodności formalne zakwestionowano siedem wyrobów, co stanowi 47 procent ogółu skontrolowanych okularów przeciwsłonecznych - czytamy w opublikowanym raporcie. Polacy nie wiedzą, co kupują.

Wakacje, lato i urlopy nierozerwalnie łącza się z okularami przeciwsłonecznymi . Niepozorny element ma za zadanie nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim chronić oczy przed słońcem.

UOKiK przyjrzał się niektórym okularom przeciwsłonecznym dostępnym na rynku i wnioski z kontroli są jednoznaczne. Polacy wierzą nie tylko w obietnice bez pokrycia polityków, ale również w zapewniani nieuczciwych sprzedawców . Tradycyjnie to zwykli ludzie wychodzą z tego starcia jako przegrani.

Okulary przeciwsłoneczne pod lupą UOKiK, prawie połowa została zakwestionowana

Okulary przeciwsłoneczne z aż siedmiu województw trafiły w ręce kontrolerów UOKiK . Od lutego do maja 2022 roku Urząd badał, czy najpopularniejszy element ubioru w sezonie letnim, faktycznie zapewnia deklarowaną ochronę.

Wiele osób nie wie, ale zwykłe okulary przeciwsłoneczne należą do grupy środków ochrony indywidualnej (ŚOI) kategorii I . Celem kontroli było sprawdzenie, czy wybrane losowo produkty spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady .

Łącznie w okresie sprawozdawczym skontrolowano 15 okularów przeciwsłonecznych. W przypadku 2 z nich krajem pochodzenia był kraj UE, 11 okularów pochodziło z krajów trzecich, w przypadku 2 wyrobów nie ustalono kraju pochodzenia.

Wyniki kontroli UOKiK są jednoznaczne. - Z uwagi na niezgodności formalne zakwestionowano 7 wyrobów, co stanowi 47% ogółu skontrolowanych okularów przeciwsłonecznych - czytamy w raporcie z kontroli okularów słonecznych.

Jakie błędy w okularach słonecznych odkryli kontrolerzy? Lista nie jest krótka: brak deklaracji zgodności UE (3 wyroby, co stanowi 20% ogółu skontrolowanych wyrobów), nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności UE (4 wyroby, co stanowi 27% ogółu skontrolowanych wyrobów) oraz brak nazwy producenta lub importera, zarejestrowanej nazwy handlowej lub zarejestrowanego znaku towarowego i adresu (3 wyroby, co stanowi 20% ogółu skontrolowanych wyrobów).

- W niektórych wyrobach stwierdzano więcej niż jedną niezgodność formalną. Naruszenie wymagań zasadniczych polegające na nieprawidłowo sporządzonej instrukcji i informacjach dołączonych do wyrobu stwierdzono w przypadku 6 wyrobów, co stanowi 40% ogółu skontrolowanych okularów przeciwsłonecznych - dodał UOKiK w formalnym sprawozdaniu z kontroli okularów przeciwsłonecznych.

Nie daj się oszukać, kup dobre okulary przeciwsłoneczne

Rozpoczynające się wyjazdy wakacyjne sprzyjają zakupom okularów przeciwsłonecznych. Nie wierz we wszystko, jak w obietnice wyborcze i posłuchaj rad UOKiK.

Okulary przeciwsłoneczne pod lupą UOKiK: to powinieneś wiedzieć
Okulary przeciwsłoneczne pod lupą UOKiK: to powinieneś wiedzieć

Źródło: uokik

Wystarczy kilka informacji, by nie kupić kota w worku. - Są traktowane jako modny dodatek, ale przypominamy, że powinny one przede wszystkim pełnić funkcję ochronną - podkreśla Urząd.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec, uokik

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport