Polacy dostają pilne alerty, zacznie się już za chwilę. "Zostań w domu"
Wysoka temperatura oraz towarzyszące jej burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Taka pogoda czeka nas w piątek (24 maja) w niemalże całym kraju. W związku ze spodziewanymi groźnymi zjawiskami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty, w których ostrzega mieszkańców aż siedmiu województw. Niebezpieczna aura jest także powodem wydania ostrzeżeń przez synoptyków z IMGW.
Kolejne burze nad Polską. RCB rozesłało alerty
SMS-a z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa otrzymali w piątek (24 maja) wszyscy, przebywający na terenie woj. śląskiego, opolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego.
Poza nimi, wiadomość z ostrzeżeniem dotarła także do osób znajdujących się w
woj. wielkopolskim
(powiaty: gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, średzki, śremski, wolsztyński),
łódzkim
(powiaty: bełchatowski, łaski, pajęczański, radomszczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski) oraz
lubuskim
(powiaty: nowosolski, wschowski, Zielona Góra, zielonogórski, żagański, żarski).
Uwaga! Dziś (24.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni - ostrzegło RCB.
IMGW ostrzega. Przed nami dynamiczny dzień w pogodzie
Dzień pod znakiem groźnych zjawisk pogodowych zapowiada także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którego alerty objęły swoim zasięgiem niemalże całą zachodnią Polskę. Na południowym-zachodzie alert ma 2. stopień. IMGW szacuje, że prawdopodobieństwo wystąpienia burzy w godzinach 10-23 wynosi aż 80 proc.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie 50 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informują synoptycy z IMGW.
Ponadto, synoptycy podają, że temperatura osiągnie maksymalnie 21 st. Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat i 28 st. Celsjusza na wschodzie. Wiatr w czasie burz może rozpędzić się do 80 km/h.
Jak zabezpieczyć się na wypadek burzy?
Przy okazji wydawania alertów, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak zabezpieczyć się przed skutkami dynamicznej aury. Z parapetów i podwórek powinniśmy usunąć wszystkie przedmioty, które może porwać wiatr , a także przeparkować samochody tak, aby nie stały bezpośrednio pod drzewami.
Z uwagi na częste przerwy w dostawie prądu w czasie wichur, warto przygotować w domach oświetlenie zastępcze w postaci latarek i nie opuszczać miejsca zamieszkania , o ile nie jest to konieczne.
O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - dodaje RCB.
Źródło: IMGW, RCB