Polacy chcą kontroli piwnic po wybuchu w poznańskiej kamienicy
Większość Polaków uważa za dobry pomysł, by Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyrywkowo przeprowadzało kontrole piwnic. To skutek tragedii, do jakiej niedawno doszło w Poznaniu.
Wybuch w kamienicy w Poznaniu
W nocy z 24 na 25 sierpnia w jednej z kamienic w centrum Poznania doszło do eksplozji. Strażacy szybko przybyli na miejsce i rozpoczęli akcję gaszenia pożaru. Gdy przeszukiwali piwnice, by dotrzeć do źródła ognia, nastąpił wybuch. Po nim pożar jeszcze szybciej się rozprzestrzeniał.
Niestety w wyniku tej eksplozji zginęło dwóch strażaków. Jeden miał 33, a drugi 34 lata. Jeden z nich osierocił dwoje dzieci. Z koeli w szpitalach przebywało kilku kolejnych strażaków. Okazało się, że wybuch był prawdopodobnie skutkiem reakcji chemicznych, do jakich doszło w akumulatorach i bateriach przetrzymywanych w piwnicy.
Potężny wybuch i pożar w polskim mieście. 11 rannych strażaków, trwa dramatyczna akcjaMinisterstwo ogłasza wyrywkowe kontrole piwnic
Po tej tragedii Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o wyrywkowej kontroli piwnic na terenie całej Polski. Mają one obejmować sprawdzenie pomieszczeń pod kątem przechowywania materiałów chemicznych i łatwopalnych.
Kontrole mają się rozpocząć już w najbliższych tygodniach. Władze chcą też przeprowadzić kampanie informacyjne i szkolenia dla obywateli.
Co Polacy sądzą o kontrolach piwnic?
Agencja SW Research na nasze zlecenie zapytała Polki i Polaków, jaki mają stosunek do tego pomysłu ministerstwa. Pytanie brzmiało dokładnie: Czy wyrywkowe kontrole piwnic zapowiadane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po pożarze w Poznaniu wskutek, którego zginęło dwóch strażaków, są Pana/i zdaniem
zasadne?
Aż 57,8 proc. osób odpowiedziało, że tak, kontrole są zasadne. 21,7 proc., a więc co piąta osoba, oceniła ten pomysł negatywnie. Z kolei 20,5 - także co piąty ankietowany - nie ma zdania na ten temat.
Sondaż przeprowadzono w dniach 27-28 sierpnia na próbie 800 Polek i Polaków powyżej 18. roku życia metodą badawczą wywiady online (CAWI).