Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Pogrzeb Andrzeja Zaorskiego. Trwa zbiórka na migrantów
Irmina Jach
Irmina Jach 10.11.2021 14:05

Pogrzeb Andrzeja Zaorskiego. Trwa zbiórka na migrantów

Pogrzeb Andrzeja Zaorskiego
Pawel Wodzynski/East News

Rozpoczęło się ostatnie pożegnanie Andrzeja Zaorskiego. Uroczystość odbywa się w sali Domu Pogrzebowego na Powązkach Wojskowych. Aktor spocznie w rodzinnym grobie, u boku rodziców. Bliscy poprosili żałobników, by zamiast przynosić kwiaty, wsparli organizację "Non Profit Chlebem i Solą", która udziela pomocy migrantom.

Andrzej Zaorski zmarł 31 października 2021 w Warszawie. Aktor zmagał się z problemami zdrowotnymi. Przed kilkoma laty przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się. Miał 79 lat.

Rodzina ma wyjątkową prośbę

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w południe w sali Domu Pogrzebowego na Powązkach Wojskowych. Około 13:30 urna z prochami aktora została odprowadzona do rodzinnego grobu na Starych Powązkach.

Na pogrzebie pojawiło się wielu znakomitych artystów, między innymi: Stefan Friedmann, Jerzy Bralczyk, Hanna Śleszyńska, Michał Ogórek, Andrzej Strejlau, Jan Englert i Piotr Gąsowski, który przemawiał podczas nabożeństwa żałobnego.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rodzina aktora poprosiła żałobników, aby nie składali kondolencji i kwiatów. Zamiast tego zgromadzeni mogą wesprzeć organizację "Non Profit Chlebem i Solą", która niesie pomoc migrantom. W tym celu w domu pogrzebowym wystawiono puszkę.

Wielka kariera

Andrzej Zaorski przyszedł na świat 17 grudnia 1942 roku w Piaskach. Był absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 1965 roku zadebiutował w stołecznym teatrze Współczesnym.

Występował w Ateneum, Teatrze Narodowym, Teatrze Powszechnym, Teatrze Na Targówku i teatrze Kwadrat, a także w kabaretach "U Lopka", "Pod Egidą", "Tu 60-tka" i "Kaczuch Show". Wraz z bratem Januszem opracowywał również radiowy "Kabarecik Reklamowy".

W latach 1991–1993 współtworzył jeden z najsłynniejszych programów w dziejach polskiej telewizji "Polskie zoo". Był współtwórcą  scenariusza do swojego debiutanckiego filmu "Na dobranoc" z 1970 roku. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Super Express

Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów