Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podwójna emerytura. Kto i kiedy może ją dostać?
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 25.12.2021 19:05

Podwójna emerytura. Kto i kiedy może ją dostać?

Małe pieniądze dla seniorów: Polska będzie wypłacać w przyszłości głodowe emerytury
materiały własne Iberion

Niektórzy emeryci, choć o tym nie wiedzą, mogą pobierać podwójną emeryturę. Wystarczy, że spełnią określone warunki i złożą odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie rozwiązanie może pomóc żyjącym często w niedostatku seniorom w przetrwaniu kolejnego miesiąca.

Emeryci w Polsce bardzo często ledwo wiążą koniec z końcem. Zły stan zasobności portfeli jest dotkliwy zwłaszcza teraz, kiedy inflacja bije rekordy. Podczas gdy niektórym pozostaje gromadzenie zaskórniaków w skarpecie, inni mogą skorzystać z prawa do tzw. drugiej emerytury. By uzyskać dodatkowe świadczenie są aż trzy opcje.

Podwójna emerytura dla wybranych

Z reguły, by przejść na emeryturę, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny. Od października 2017 roku wynosi on 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Gdy już możemy zrezygnować z pracy i cieszyć się odpoczynkiem, okazuje się jednak, że trosk tylko przybywa.

Świadczenie często jest przerażająco małe i potrafi stanowić zaledwie 40 proc. ostatniej wypłaty. Wtedy prawdziwym zbawieniem może okazać się druga emerytura. Zgodnie z przepisami, może ją otrzymać każdy, kto spełnił jeden z poniższych warunków:

  • pracował za granicami Polski,

  • był w służbach mundurowych,

  • opłacał dodatkowe ubezpieczenie w KRUS-ie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Oczywiście, aby uzyskać dodatkowe świadczenie, trzeba się postarać samemu. ZUS nie wypłaci nam należnych pieniędzy sam z siebie. Należy więc udać się do placówki i złożyć specjalny wniosek.

Podwójna emerytura może przysługiwać osobom, które pracowały w Polsce i innym kraju UE bądź kraju, z którym Polska ma zawarte odpowiednie umowy. Wtedy należy spełnić odpowiednie warunki emerytalne w obu krajach, złożyć wnioski i zwrócić się o wyliczenie świadczenia.

Na przykład, jeśli pracowaliśmy w Niemczech, musimy osiągnąć wiek emerytalny 67 lat i przez co najmniej 60 miesięcy (5 lat) opłacać tam składki.

Mundurowi i rolnicy z prawem do drugiej emerytury

Mundurowi zazwyczaj mają jedną emeryturę, ale tu także są wyjątki. Zawodowi żołnierze i policjanci mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie. Gdy niemożliwe jest ustalenie wysokości emerytury z uwzględnieniem czasu pracy jako cywili, możemy otrzymać podwójną emeryturę - wypłacaną przez ZER MSWiA oraz ZUS.

Szansę na dodatkowe pieniądze mają także emeryci urodzeni po 31 grudnia 1948 roku i jednocześnie ubezpieczeni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w KRUS.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gazeta.pl

Tagi: Emerytura ZUS