Goniec.pl
burza-porazenie-piorunem

Unsplash.com/Brandon Morgan (zdjęcie ilustracyjne)

Piorun uderzył w kobietę. Pokazała, jak wygląda jej ciało

16 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W mediach pojawiło się ciało kobiety, która podczas burzy została porażona piorunem. W wyniku zdarzenia na jej skórze pojawiły się niesamowite znamiona w kształcie gałęzi. To tzw. figury Lichtenberga, które powstają wskutek pękania naczyń włosowatych, do którego dochodzi podczas dyfuzji prądu podczas wyładowania elektrycznego.

Podczas burzy służby wielokrotnie apelują o pozostanie w domach i nieprzebywanie na otwartej przestrzeni. Przypomina się też o tym, by nie szukać schronienia pod drzewami. Porażenie piorunem może wiązać się z szeregiem bardzo niebezpiecznych objawów. Każdy poszkodowany powinien natychmiast otrzymać pomoc medyczną.

Powodz

Powódź w Niemczech. Nie żyje 58 osób, 1300 pozostaje zaginionych

CZYTAJ DALEJ

Choć rzadkością jest, by podczas burzy piorun uderzył bezpośrednio w człowieka, takie sytuacje się zdarzają. Do szczególnych objawów porażenia należą brunatne lub sinoczerwone znamiona, które przypominają gałęzie. Figury Lichtenberga pojawiają się przez uszkodzenie naczyń włoskowatych wskutek przepływu prądu o wysokim napięciu.

Niebezpieczeństwo podczas burz – tak mogą skończyć się porażenia piorunem

Na Instagramie pojawiło się zdjęcie kobiety, która podczas burzy została porażona piorunem. Na jej ramionach, szyi, dekolcie i brzuchu pojawiły się czerwone znamienia. Te szczególne kształty po raz pierwszy zaobserwował George Christoph Lichtenberg. Otrzymały nazwę od jego nazwiska.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Warto jednak pamiętać, że objawów porażenia jest wiele i czerwone znaki to zaledwie jeden z nich. Wśród najbardziej charakterystycznych wymienia się także obrzęk płuc, zaburzenie rytmu serca, zatrzymanie oddechu, drgawki, nagłe zatrzymanie akcji serca oraz utrata przytomności.

U osób, które zostały porażone piorunem, można było zaobserwować także pęknięcie błony bębenkowej. Może wówczas dojść także do uszkodzenia rogówki oraz innych urazów ciała. O tym, jak reagować w takich przypadkach, opowiedział doktor Adam Burakowski.

Ratownik medyczny podkreślił, że niezwykle ważne jest udzielenie pierwszej pomocy ofierze porażenia. W przypadku ciężkich obrażeń konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

– Porażenie piorunem może mieć różne konsekwencje. Jeśli jest bezpośrednie, dochodzi nawet do ciężkich obrażeń wewnątrznarządowych i zatrzymania krążenia. Wówczas konieczne jest wezwanie pogotowia. Następnie trzeba sprawdzić, czy osoba jest przytomna, oddycha i czy nie doszło do zatrzymania krążenia. Jeśli nie wyczuwamy tętna, należy wykonać masaż serca. Jeśli osoba nie oddycha, ale ma tętno, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Jeśli ma rany, trzeba te rany opatrzyć – powiedział dr Burakowski.

Burze nad Polską

W związku z tym, że w ciągu ostatnich tygodni nad Polską przechodzi wiele burz, warto wziąć sobie rady ratownika medycznego do serca. Mogą okazać się bardzo przydatne. Warto pamiętać, że dzisiaj tj. 16 lipca nawałnice z wyładowaniami atmosferycznymi pojawiają się już od godzin porannych.

Do znacznych utrudnień doszło między innymi w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie do godziny 14:00 strażacy interweniowali ponad 150 razy. Kolejnych ponad 800 interwencji odnotowały służby z Łodzi. Po południu burze przeniosły się na północ kraju.

Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński? Tylko bystrzaki odpowiedzą na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Który z nich był premierem w latach 2007 - 2014?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kelnerka dostrzegła, że rodzice źle traktują syna. Natychmiast wezwała policję

  • Nie żyje piosenkarka i aktorka Krystyna Konarska

  • Podczas remontu znalazł 158 kul do kręgli

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: abcZdrowie

Podobne artykuły

Lifestyle

Mężczyzna rozkuł ścianę podczas remontu. Znalazł podziemne miasto

Czytaj więcej >

Lifestyle

9-latek napisał list do Roberta Lewandowskiego. Żona napastnika reaguje

Czytaj więcej >

Lifestyle

Sąsiadowi nie podobały się kredowe rysunki dzieci na chodniku. Zagroził policją

Czytaj więcej >

Lifestyle

Złodzieje oznaczają mieszkania, które chcą obrabować. Co mówią poszczególne znaki?

Czytaj więcej >

Lifestyle

Przyszła panna młoda z Indii odwołała ślub. Powodem wada wzroku narzeczonego

Czytaj więcej >
Poruszający ślub

Lifestyle

Podczas ślubu pan młody nagle chwycił za mikrofon. Wzruszające słowa

Czytaj więcej >