Pilne zmiany w komunii świętej. Watykan wydał oświadczenie
Ważna wiadomość dla katolików cierpiących na celiakię. Stolica Apostolska podjęła decyzję ws. przyjmowania komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu w Kościele w Polsce. Informację tę przekazał po obradach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący bp Piotr Greger. Na ten krok Watykanu czekało wiele osób.
Hostia nie dla chorych na celiakię
Choć dla osób nie mających problemu ze spożywaniem glutenu problem ten może wydawać się sztuczny, tak naprawdę jest on realny. Jedna maleńka hostia to dawka aż 25 ppm glutenu, a osobom chorym na celiakię grozi ilość już 20 ppm tej substancji .
Oznacza to, że spożywanie tradycyjnej komunii świętej związane jest z wielkim ryzykiem szkody dla zdrowia, co dla wierzących “bezglutenowców” stanowiło dotychczas nie lada rozterkę.
Udział w jednym z kluczowych obrządków podczas każdego niedzielnego nabożeństwa stanowił bowiem niełatwy wybór, który próbowano ułatwić udostępniając wiernym wino mszalne zamiast hostii. Teraz podobnych rozważań nie trzeba będzie już czynić, bo Watykan podjął przełomową decyzję.
Rewolucyjna decyzja Watykanu
W ostatnich dniach w Warszawie intensywnie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski , na której posiedzeniu znalazł się m.in. tekst Mszału rzymskiego oraz dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
- Zajęto się również projektem dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty - przekazało biuro prasowe Episkopatu Polski.
Po spotkaniu przewodniczący Komisji bp Piotr Greger poinformował, że Watykan w dekrecie Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z grudnia 2022 r, " pozytywnie odniósł się do prośby polskich biskupów, dotyczącej zezwolenia przyjęcia komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu ".
Jak sam przyznał bp Greger, rozwiązanie te będzie stanowiło "duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię”. - Chodziło o zmianę brzmienia jednego z punktów Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącego materii Eucharystii. Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie . Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji - zaznaczył.
Pogrzeb z urną?
Oprócz tych rewolucyjnych informacji, przewodniczący Komisji przekazał również, iż projekt dokumentu dotyczącego zasad formacji lektora, akolity i katechisty powstaje we współpracy z komisją ds. wychowania katolickiego KEP i zespołem KEP ds. nowej ewangelizacji. Ma on być "procedowany po dalszych decyzjach Stolicy Apostolskiej dotyczących dekretu ogólnego w tej sprawie".
Ponadto, na obradach dyskutowano również nad projektem "obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy osoby zmarłej oraz kwestią opracowania tekstów odnowienia profesji zakonnej w święto Ofiarowania Pańskiego".
Kolejne spotkanie komisji odbędzie się w dniach 5-6 czerwca 2023 roku w Warszawie.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL
Źródło: PAP