Pilne wieści ws. stanu zdrowia Franciszka. Watykan wydał ważny komunikat
Oczy całego świata skierowane są na Watykan, gdzie toczy się walka o życie papieża Franciszka. Od kilku tygodni zwierzchnik Kościoła katolickiego przebywa pod stałą opieką lekarzy, a od 12 dni jest hospitalizowany w związku z poważnymi trudnościami w oddychaniu. Mowa przede wszystkim o obustronnym zapaleniu płuc wywołanym przez połączenie różnych wirusów i bakterii. Teraz nadeszła kolejna dramatyczna wiadomość ze Stolicy Apostolskiej.
Papież Franciszek w krytycznym stanie przebywa w szpitalu
Pierwsze doniesienia o problemach zdrowotnych papieża Franciszka pojawiły się już miesiąc temu, gdy trafił pod opiekę lekarzy w związku z infekcjami górnych dróg oddechowych . Nikt jednak nie przewidywał, że w krótkim czasie jego stan drastycznie się pogorszy i świat stanie w obliczu potencjalnego wyboru nowego biskupa Rzymu.
Choć kardynałowie obecni w Watykanie apelują, by nie myśleć jeszcze o kolejnym konklawe, do mediów trafiają niepokojące informacje od przedstawicieli duchowieństwa z innych stron . Agencja Reuters cytowała słowa kardynała Timothy'ego Dolana, który bardzo sceptycznie patrzy na leczenie papieża – stwierdził nawet, że Franciszek “prawdopodobnie jest bliski śmierci”.
Przypomnijmy, że papież Franciszek 14 lutego trafił do kliniki Gemelli w związku z wystąpieniem u niego nagłych problemów z oddychaniem. Diagnozą jest obustronne zapalenie płuc spowodowane infekcją mieszaną różnych bakterii, wirusów i grzybów. Najnowsze ustalenia lekarzy, jak na razie, nie dają nadziei milionom wiernych. Co się dzieje?
Czy papież umrze? "Ma przygotowywać się na najgorsze"
Choroba płuc i oskrzeli ma obecnie krytyczny wymiar i ten stan nie ulega zmianie. Od kilku dni w mediach pojawiają się spekulacje, że papież Franciszek jest bliski śmierci, a jeśli nawet zdoła powrócić do zdrowia, dobrowolnie zrzeknie się tytułu namiestnika Kościoła katolickiego . Byłoby to zatem już drugie takie wydarzenie z rzędu, które do standardowych absolutnie nie należy.
Poprzednik Franciszka, Benedykt XVI, był pierwszym papieżem od XV wieku, który dobrowolnie ustąpił z tronu Stolicy Apostolskiej. Zrobił to również przez dolegliwości zdrowotne. Czy papież Franciszek powtórzy jego los?
Serwis Politico przekazywał, że przywódca duchowy Kościoła jest przekonany, iż “tym razem nie uda mu się przeżyć”. Ponadto papież miał odmówić hospitalizacji, ale został upomniany przez lekarzy, którzy nie byli w stanie utrzymywać go dłużej przy życiu w Watykanie.
Najistotniejsze wydaje się jednak przedłużenie kadencji kardynała Giovanniego, który w razie śmierci Franciszka będzie przewodził przygotowaniom do konklawe. Jest w tej sprawie zdecydowany komunikat Watykanu.
Czytaj także: Andrzej Duda dostał pytanie o telefon od Putina. Odpowiedź obiegła cały świat
Stolica Apostolska monitoruje stan papieża
Dzisiaj trwa 12. dzień hospitalizacji papieża Franciszka – jego stan nadal jest krytyczny, mimo że w ostatnim czasie lekarze zauważyli nieznaczną poprawę. W związku ze wstrząsającymi spekulacjami o nieuniknionej śmierci papieża, przedstawiciele najwyższej hierarchii Kościoła katolickiego zabrali głos i m.in. upomnieli pozostałych, by nie szerzyli fałszywych informacji oraz nie podburzali ludzi, którzy mogą przez to zapomnieć o najważniejszym – modlitwie.
Były watykański urzędnik, niemiecki kardynał Gerhard Muller, w rozmowie z reportami włoskiego dziennika Corriere della Sera surowo ocenił postawę innych duchownych i ich przedwczesne osądy.
Kardynałowie nie otrzymują na temat stanu zdrowia papieża więcej informacji niż te, które zna już opinia publiczna. My nie jesteśmy ekspertami medycznymi. Papież wciąż żyje i to jest moment na modlitwę – podkreślił.
W poniedziałek, 24 lutego, Stolica Apostolska przekazała w biuletynie medycznym, że wprawdzie “stan kliniczny Ojca Świętego jest krytyczny”, ale widać lekką poprawę. Poprawie uległy m.in. niektóre badania laboratoryjne, ale też samopoczucie papieża Franciszka. Dotąd nie powtórzył się kryzys oddechowy, a “lekka niewydolność nerek” nie jest powodem do niepokoju.
Lekarze, biorąc pod uwagę złożoność obrazu klinicznego, przez ostrożność nie przedstawiają dalszej prognozy.
Czytamy również, że 88-letni papież wciąż podejmuje terapię tlenową. W 11. dniu hospitalizacji rano przyjął komunię świętą, a wieczorem zasiadł do pracy. Watykan prosi wiernych o modlitwę w intencji jego zdrowia.
Z kolei anonimowy informator serwisu Reuters przekazał, że papież Franciszek jadł już normalnie i był w stanie się poruszać, nie odczuwając przy tym bólu.
Czytaj także: Śmiertelna choroba. Wirusa możemy mieć od dziecka. Mamy szczepionkę