Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Paraliż największego polskiego lotniska. Od 1 maja Okęcie ogranicza loty
Redakcja Redakcja
Redakcja Redakcja 26.04.2022 11:11

Paraliż największego polskiego lotniska. Od 1 maja Okęcie ogranicza loty

Okęcie
Piotr Molecki/East News

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek wieczorem rozporządzeniem rządowym, lotnisko Chopina od początku maja będzie działać jedynie częściowo, w godzinach od 9:30 do 17:00. Wszystko na skutek kryzysu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. 

To bardzo złe wieści dla osób, które planowały wybrać się na majówkę za granicę. Z najnowszego rozporządzenia rady ministrów wynika, że w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz "obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa", który obejmuje Lotnisko Chopina w Warszawie (EPWA) i lotnisko Warszawa/Modlin (EPMO), "wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych w TMA Warszawa"

Paraliż Okęcia. Skąd tak duży kryzys w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej?

Wspomniane w rozporządzeniu "ograniczenie dostępności służb żeglugi powietrznej", dotyczy możliwości odejścia nawet 80 kontrolerów lotów, pracujących na warszawskim lotnisku. 

W związku z wybuchem pandemii i ograniczoną liczbą lotów, linie lotnicze zaczęły wprowadzać pojedyncze dyżury na wieżach kontroli lotów. Według kontrolerów to tryb, który znacznie zagraża bezpieczeństwu w polskiej przestrzeni powietrznej. Kierownictwo PAŻP domaga się podwyżek i w związku z tym od kilkunastu dni prowadzi negocjacje z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZ KRL). Końca sporu jednak nie widać. 

Zapytana o komentarz w tej sprawie Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina powiedziała portalowi Goniec, że "Lotnisko Chopina nie jest stroną rozmów pomiędzy zarządem PAŻP, a ZZ KRL i nie ma wpływu na warunki zatrudniania kontrolerów".

Rzecznik dodała również, że "zarządzający portem nie podejmuje decyzji w sprawie listy lotów, które będą mogły być realizowane z Warszawy, a lotnisko Chopina jest w pełni gotowe do obsługi ruchu lotniczego".

Decyzję w sprawie dodatkowych operacji ma podejmować koordynator Lotniska Chopina, którym jest brytyjska firma ACL.

Jakie lotniska mają pierwszeństwo?

W wydanym rozporządzeniu uwzględniono listę lotnisk z których, w ramach pierwszeństwa będą wykonywane operacje lotnicze:

Londyn - Heathrow (EGLL); Londyn - Luton (EGGW); Londyn - Stansted (EGSS); Frankfurt (EDDF); Nowy Jork (KJFK); Chicago (KORD); Paryż (LFPG); Bruksela (EBBR); Stambuł (LTFM); Rzym (LIRF); Amsterdam (EHAM); Toronto (CYYZ); Dubaj (OMDB); Incheon (RKSI); Monachium (EDDM); Rzeszów (EPRZ); Wiedeń (LOWW); Tel Awiw (LLBG); Oslo (ENGM); Zurich (LSZH); Dublin (EIDW); Kopenhaga (EKCH); Budapeszt (LHBP); Wilno (EYVI); Praga (LKPR); Bukareszt (LROP); Düsseldorf (EDDL); Barcelona (LEBL); Lizbona (LPPT); Tbilisi (UGTB); Berlin (EDDB); Szczecin-Goleniów (EPSC).

Dodano, że "w przypadku gdy będzie istniała możliwość wykonania operacji lotniczych" wykraczających poza wymienione wyżej bez "przekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa", na Lotnisku Chopina mogą być też wykonywane operacje lotnicze z innych lotnisk, a prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wówczas ogłosi wykaz przewoźników lotniczych i obsługiwanych przez nich tras.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja i traci moc 31 maja 2022 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl