Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Owady opanowały całe miasto, ludzie są przerażeni. Niepokojące nagranie obiegło sieć
Piotr Dutka
Piotr Dutka 25.07.2022 10:43

Owady opanowały całe miasto, ludzie są przerażeni. Niepokojące nagranie obiegło sieć

Screen Twitter
Screen Twitter / Flash

Z niezwykle uciążliwym, aczkolwiek nietypowym problemem muszą zmagać się mieszkańcy obwodu uljanowskiego położonego w południowo-zachodniej częściej Rosji. Stolica regionu Ulianowsk została opanowana przez żarłoczne gąsienice. Sieć obiegła masa filmików przedstawiających skalę zjawiska. Owady oblepiają zarówno budynki, jak i chodniki i latarnię.

Mieszkańcy całego obwodu ulianowskiego zmagają się prawdziwą plagą żarłocznych szkodników. Sytuacja jest niezwykle ciężka, a o powadze sytuacji świadczą liczne nagrania z "okupowanego" miasta.

Jak przekazały lokalne władze, owłosione gąsienice z czerwonymi plamkami w krótkim okresie czasu zdołały zniszczyć już 2 tys. hektarów okolicznych lasów. Owady są obecne również w mieście, gdzie w skuteczny sposób paraliżują normalne funkcjonowanie zwykłych mieszkańców.

Żarłoczne gąsienice masowo oblepiają budynki, jak również słupy wysokiego napięcia i chodniki.

Opublikowane nagrania ukazują skalę problemu. Widać na nich masę owadów, które oblepiają dosłownie wszystko.

Urzędnicy podkreślają, że to pierwsza tak duża "inwazja" od 10 lat

Eksperci podkreślają, że zaobserwowane w mieście gąsienice to stadium larwalne brudnicy nieparki. Warto zaznaczyć, że ten gatunek ćmy jest uważany za niebezpiecznego szkodnika lasów i sadów.

Lokalne władze chcąc pozbyć się problemu, dlatego starają się walczyć z nimi m.in. poprzez rozstawianie pułapek feromonowych. Jak się okazuje, takie działanie nie przynosi pożądanych rezultatów.

- Substancje trujące oddziałują również na inne owady, a to może mieć szkodliwy wpływ na przyrodę. Musimy przeczekać epidemię, zaakceptować szkody, a w przyszłym roku wszystko wróci do normy - podkreślił rosyjski biolog, Ilja Gomyranow.

Eksperci zaznaczają, że aż tak duża liczba owadów może być efektem tzw. akumulacji owadów na przestrzeni lat.

- Pojawiają się także teorie, że spowodowane jest to niezbyt mroźną zimą. Kiedy jest łagodna i śnieżna, duża liczba owadów przeżywa, tworząc ognisko populacyjne - podkreślił Gomyranow.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: O2.pl / Goniec.pl