Goniec.pl
kurski

flickr.com

Operatorzy satelitarni nie włączają wszystkich wersji TVP 3. Kurski chce zmian w przepisach, "To chore"

8 Lipca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Prezes TVP Jacek Kurski zapewne nie jest zadowolony, że pomimo nacisków operatorzy satelitarni nadal nie włączają do oferty wszystkich wersji regionalnych TVP 3. Co ważne, jest to zgodne z prawem, jednak TVP byłoby "na rękę" gdyby koszty przesyłu satelitarnego ponosiły właśnie prywatne firmy.

Mateusz Morawiecki mocno odpowiada Tuskowi. "Wciąż żyje Pan swoim "sukcesem" w sprawie brexitu"

Mateusz Morawiecki mocno odpowiada Tuskowi. "Wciąż żyje Pan swoim "sukcesem" w sprawie brexitu"

CZYTAJ DALEJ

Oburzony Prezes Telewizji Polskiej: "Trzeba przywrócić Polakom TVP3" 

Prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu już od dłuższego czasu nie kryje swojego oburzenia i jest zdania, że platformy satelitarne powinny dodać do swojej oferty wszystkie 16 wersji TVP 3. - Nie może być tak, że połowa Polski jest wykluczona i nie ma dostępu do swojego ośrodka telewizyjnego. Nie może być tak, że państwo wydaje 400 mln zł na profesjonalny sygnał szesnastu ośrodków telewizji publicznej, a Polacy posiadający platformy satelitarne nie widzą tego programu. To jest chore - stwierdził Kurski w czerwcu na antenie TVP Info.

Jednak oprócz samego wyrazu niezadowolenia, prezes TVP nie może tutaj wiele zdziałać, bo zgodnie z obecną ustawą o radiofonii i telewizji platformy satelitarne (obecnie są to Polsat Box, Canal+ i Orange TV) mają obowiązek nadawania tylko jednej wersji - TVP 3 Warszawa.

Z kolei sieci kablowe i platformy IPTV, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, muszą udostępniać kanał TVP 3 właściwy regionalnie. Część operatorów kablowych ma też w ofercie wszystkie wersje TVP 3.

15 dodatkowych stacji TVP w telewizji? Wielkie koszty dla prywatnych firm

Jednak jak wynika z nieoficjalnych informacji, operatorzy satelitarni po prostu nie chcą ponosić dodatkowych kosztów emisji wszystkich wersji TVP 3. Nic w tym zresztą dziwnego, bo jak wyliczył Paweł Piotrowski, ekspert ds. techniki satelitarnej, emisja wszystkich 16 anten TVP3 kosztowałaby operatorów płatnej telewizji 4-6 mln zł rocznie. Ostateczna kwota zależy od efektu negocjacji z operatorem satelitarnym Eutelsat, od którego platformy musiałyby wynająć dodatkowy transponder.

Jak podało Orange TV "czekają na ruch ze strony nadawcy, który musiałby umieścić dodatkowe kanały na satelicie". – Jeżeli pozostałe 15 kanałów regionalnych pojawi się w dosyle satelitarnym, będziemy starać się je dodać do naszej oferty satelitarnej -informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Z kolei Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ przekazał, że "wszystko uzależnione jest od kosztów".

Jedynie Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu, do którego należy platforma Polsat Box, nie odpowiedziała na pytanie, czy operator planuje włączenie pozostałych 15 kanałów TVP 3 i czy koszty takiej emisji powinna wziąć na siebie Telewizja Polska. Rzeczniczka Cyfrowego Polsatu przypomniała tylko, że spółka emituje TVP 3 zgodnie z przepisami. – Obowiązek "must carry, must offer" dotyczy jednego programu regionalnego TVP i taki kanał rozprowadzamy - podkreśla Zomer.

Kanały regionalne TVP3 będą zawsze na początku wszystkich list kanałów sieci satelitarnych?

To jednak nie koniec zmian - obecnie TVN jest na pierwszym miejscu w CANAL+, a Polsat zajmuje pierwszą pozycję w Polsat Box. W Wielkiej Brytanii operatorzy płatnej telewizji muszą oferować główne kanały BBC na szczycie listy. Dlatego KRRiT proponuje rozszerzyć zasadę "must carry, must offer" tak, aby Polsat Box, Canal i Orange były zmuszone działać podobnie. Według Rady najważniejsze stacje naziemne powinny zajmować najwyższe miejsca na listach kanałów platform satelitarnych i sieci kablowych.

Te pary dzieli ogromna różnica wieku! Rekord to 60 lat. Oni udowodnili, że miłość to nie liczba

"Wiek to tylko liczba" słyszano wielokrotnie. I są pary, które udowodniły, że faktycznie tak jest. Nie da się ukryć, że związek, w którym mężczyzna jest starszy od kobiety np. o ćwierć wieku wzbudza ogromne poruszenie, ale te gwiazdy nie zamierzały przejmować się opiniami innych. Miłość jest dla nich najważniejsza i tego się trzymają, nawet jeśli różni ich... 60 lat. Sprawdź 10 najbardziej znanych par z dużą różnicą wieku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Łódzkie: Zderzenie czterech TIR-ów na A1. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR, trasa całkowicie zablokowana

  • Zbadano mowę ciała Jarosława Kaczyńskiego. Wnioski ekspertów nie zadowolą prezesa

  • Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Źródło: press.pl, wirtualnemedia.pl, goniec.pl

Tagi:

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >