Ogromne zmiany dla posiadaczy telefonów komórkowych. Zaraz się zacznie
Kilka dni temu Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE), która ma na celu poprawę relacji konsumentów i firm telekomunikacyjnych. Wiąże się to z wieloma zmianami.
Prawo Komunikacji Elektronicznej wprowadza usługę AML
Uchwalenie ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej jest równoznaczne z uruchomieniem przełomowej usługi Advanced Mobile Location (AML), która umożliwi pozyskiwanie dokładnej lokalizacji osoby dzwoniącej pod trzycyfrowe numery alarmowe , w tym 112.
Dokładność usługi, która funkcjonuje już w wielu krajach Unii Europejskiej , w założeniu ma sięgać średnio do 5 metrów na zewnątrz i 25 metrów w pomieszczeniach. Jej celem jest zmniejszenie czasu udzielania pomocy potrzebującym. Dane będą przekazywane tylko służbom powołanym do niesienia pomocy. Uruchomienie AML planowane jest na 2027 rok .
Prawo Komunikacji Elektronicznej. Ogromne zmiany dla konsumentów
Na mocy ustawy PKE, ładowarki mają być kompatybilne z różnymi urządzeniami mobilnymi , co pozwoli na ograniczenie produkcji elektrośmieci. Ponadto producenci będą mieli obowiązek informowania, czy ładowarka jest dołączona do urządzenia.
Najwięcej zmieni się jednak w zakresie komunikacji pomiędzy konsumentem a firmami telekomunikacyjnymi. Operatorzy zostaną zobowiązani do przedstawiania warunków umów prostym, przystępnym językiem , a porównywanie ofert stanie się łatwiejsze.
Klienci korzystający z usług prepaid będą mogli odzyskać środki, które pozostaną na ich kontach po zakończeniu korzystania z usług operatora, a naliczanie dodatkowych opłat podczas trwania umów każdego typu będzie uregulowane szeregiem zasad.
ZOBACZ TAKŻE: Popularna drogeria zamyka sklepy. Wyprzedają produkty
PKE ochroni polskich konsumentów?
Prawo Komunikacji Elektronicznej ma ochronić konsumentów przed działaniami nieuczciwych operatorów telekomunikacyjnych. Dojdzie do regulacji niektórych obowiązków i opłat, regulacji rynku telekomunikacyjnego i zmian w funkcjonowaniu organów telekomunikacyjnych.
Zmienią się m.in. zasady zarządzania częstotliwościami i numeracją, dostępem do sieci telekomunikacyjnej, prawa użytkowników końcowych, oraz kwestie przydziału częstotliwości dla użytkowników rządowych i cywilno-rządowych.