Od jutra zaostrzenie obostrzeń. Duże zmiany w sklepach
Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia w związku z obawami przed atakiem nowej mutacji koronawirusa z Afryki. Jeszcze tego samego dnia ukazało się rozporządzenie wprowadzające zmiany od 1 grudnia. Zgodnie z nim zmniejszeniu ulegną limity osób m.in. w sklepach, co znacznie utrudni robienie zakupów w okresie przedświątecznym.
- Niestety, w ostatnim dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być game changerem, elementem, który zupełnie zmienia to, czego się spodziewaliśmy. To oczywiście nowa mutacja - Omikron - mówił na wczorajszej konferencji Adam Niedzielski.
W związku z doniesieniami o obecności wariantu Omikron w coraz większej ilości krajów, wczoraj w Ministerstwie Zdrowia zebrał się sztab kryzysowy, który wypracował alertowy pakiet obostrzeń , obowiązujący od 1 do 17 grudnia.
Jeszcze tego samego dnia wieczorem na rządowych stronach ukazała się nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów. Dotyczą one w między innymi podróżujących.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Ważne zmiany obejmą także wszystkich mieszkańców na terenie kraju. Zmniejszeniu ulegną limity osób m.in. w kościołach, siłowniach, punktach gastronomicznych, teatrach czy sklepach. I to właśnie wprowadzenie restrykcji tuż przed Bożym Narodzeniem w tych ostatnich budzi największe obawy zarówno klientów, jak i przedsiębiorców.
Nowe limity w obiektach handlowych
Zgodnie z rozporządzeniem, w obiektach handlowych nastąpi zmniejszenie limitu osób z jednej na 10 metrów kwadratowych do jednej na 15 metrów kwadratowych. Takie rozwiązanie kwestionują właściciele sieci handlowych, którzy uważają, że obecnie obowiązujące limity są wystarczające.
- Zaostrzenie limitu osób w sklepach w okresie przedświątecznym może powodować ograniczenie przepustowości i kumulację klientów przed placówkami - mówi PAP prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.
Juszkiewicz zwraca uwagę na fakt, że większość członków POHiD doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożenia epidemicznego, przez co konsekwentnie przestrzega aktualnego reżimu sanitarnego.
- Obowiązujące obostrzenia są już wystarczająco restrykcyjne, a ich przestrzeganie jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno pracownikom handlu, jak i konsumentom - zapewnia prezes POHiD.
Mniej osób na imprezach i w obiektach
Od 1 grudnia na zgromadzeniach i uroczystościach również zbierze się mniej osób. Do tej pory w weselach, komuniach, chrzcinach, pogrzebach czy dyskotekach mogło uczestniczyć 150 osób. Liczba ta zmniejszy się do 100 osób.
Zmiany czekają wszystkich uczęszczających do siłowni, klubów fitness i muzeów. W ich przypadku limit będzie podobny do tego obowiązującego w centrach handlowych - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
We wszystkich obiektach, gdzie obowiązywał limit zapełnienia 75 proc., ulegnie on ograniczeniu do 50 proc. Chodzi m.in. o gastronomię, hotele, kina, opery, baseny i kościoły. Więcej na ten temat przeczytasz też tutaj .
Co z paszportami covidowymi?
Jak zaznaczał wczoraj podczas konferencji minister zdrowia, do limitów nie będą wliczać się osoby zaszczepione . Zagadką pozostaje jednak, jak stosować ten wyjątek, gdyż brakuje odpowiednich regulacji prawnych, by sprawdzać paszporty covidowe klientów i pracowników
To tylko jedno z zastrzeżeń podnoszonych przez ekspertów i lekarzy, którzy w przeciwieństwie do przedsiębiorców, twierdzą, że nowe obostrzenia są niewystarczające i nie zahamują czwartej fali pandemii. Jednakże dostrzegają oni światełko w tunelu, gdyż do tej pory ministerstwo zdrowia opierało się tylko na nieskutecznych apelach i prośbach. – Nie ma regionalnych obostrzeń, nie ma paszportów, ale jest krok, który jest moim zdaniem krokiem bardzo delikatnym. (...) Jeżeli ma to przygotować nas na pewnego rodzaju kolejne działania i obostrzenia - to dobrze, że taki krok uczyniono. Ja bym oczekiwał bardziej stanowczych rozwiązań dla dobra wszystkich – powiedział TVP Info dr Michał Sutkowski.
W ocenie lekarza, największą bronią w walce z pandemią wciąż są szczepienia przeciwko COVID-19. Kwestię tę podnosili wczoraj również szef GIS oraz premier Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Zdrowia wysłało wczoraj 900 tys. SMS-ów do osób niezaszczepionych, aby zachęcić je do przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: TVP Info, money.pl