Od 20 lat żyje w "białym małżeństwie". Zapytała księdza, czy to grzech, odpowiedź może zaskoczyć
Księża na TikToku nie są już ewenementem, a normą. Duchowni coraz częściej wybierają tę formę kontaktu z wiernymi, których nie tylko nauczają o Bogu, ale także zachęcają do zadawania osobistych pytań. Właśnie z takim zwróciła się jedna z zagubionych katoliczek, która opowiedziała księdzu o kulisach swojego związku i spytała, czy może przystępowań do komunii świętej. Kapłan nie miał wątpliwości.
Ksiądz na TikToku nie boi się trudnych pytań
Kapłani czyniący swoje misyjne posłannictwo przez Internet znaleźli doskonały sposób, by nieco polepszyć wizerunek sztywnego i zamkniętego na otoczenie środowiska kościelnego. Młodzi kapłani tańczą (np. z Roksaną Węgiel), relacjonują zabawę ze studniówki lub regularnie się modlą.
Jednym ze śmiałków, którzy postanowili poszerzyć grono swoich obserwujących (w tym przypadku można by rzec "owieczek") jest ksiądz Piotr Jarosiewicz cieszący się 270 tysiącami fanów. Liczba ta wciąż rośnie, ponieważ na łamach kanału poruszane są tematy tabu. Ludzie zadają bowiem pytania o kwestie, których raczej nie poruszyliby w bezpośredniej rozmowie na plebanii.
Już wkrótce listonosze zapukają do drzwi milionów Polaków, niosą złe wieści. Wręczą ważne pismoPrzez 20 lat żyje w "białym małżeństwie". Co na to ksiądz?
Do księdza Piotra Jarosiewicza zgłosiła się pewna użytkowniczka, która borykała się z ciekawym dylematem. Zwierzyła się, że od 20 lat żyje w związku (bez ślubu kościelnego), w którym nie współżyje z partnerem. - Od siedmiu lat żyjemy jak rodzeństwo, ja chodzę do komunii świętej, czy nie grzeszę? - spytała zatroskana.
Kobieta nie musiała długo czekać na odpowiedź, bo ksiądz Piotr Jarosiewicz błyskawicznie rozwiał wszelkie jej wątpliwości. - Wydaje mi się, że chodzi tutaj o "białe małżeństwo" - zdiagnozował na początku nagrania, po czym przystąpił do szczegółowych wyjaśnień, jak taka relacja może wyglądać z perspektywy instytucji Kościoła Katolickiego.
- Po pierwsze samo "białe małżeństwo" nie jest sakramentem, ale w momencie, w którym w taki sposób chcemy żyć, w kościele rzymskokatolickim idziemy wtedy do księdza i prosimy go o zgodę - tłumaczył ksiądz na TikToku. Jak taka prośba wygląda w praktyce?
- Przysięgamy wtedy, że zamierzamy żyć ze sobą w czystości, czyli przestajemy żyć w grzechu. Przez to możemy korzystać z sakramentu pokuty, czyli ze spowiedzi oraz z sakramentu Eucharystii - kontynuował duchowny.
- Wiemy dobrze z historii, że te białe małżeństwa istnieją od zarania dziejów, więc odpowiadając na pytanie: tak, można się spowiadać i tak, można iść do komunii świętej, jeśli tak jak wcześniej powiedziałem, jest to zgłoszone do kościoła i księdza oraz mamy to przyrzeczenie - podsumował ksiądz Piotr Jarosiewicz na TikToku.
Internauci komentują słowa księdza o "białym małżeństwie"
Wyjaśnienia księdza z pewnością były przydatne dla autorki pytania, jednak pozostali internauci mieli mieszane odczucia. Jedni uważali, że to indywidualna sprawa każdej pary i nie powinno się o niej mówić księdzu, inni zaś byli przekonani, że to tylko formalność, a księża muszą przystać na takie damsko-męskie związki.
"U mnie ksiądz się zgodził. Spróbowałby nie…", "Pytanie się księdza, czy mogę tak żyć?! Wierzyć mi się nie chce!" - komentowali internauci na TikToku.
TikTok @ks.piotrjarosewicz