Od 1 lipca szykują się wielkie zmiany. Dokument jest już opublikowany
1 lipca w życie wejdą zmiany, które dotkną wszystkich Polaków. Decyzja już zapadła, a dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Mowa o stanie zagrożenia epidemiologicznego. Niedługo stanie się on tylko wspomnieniem i zabierze ze sobą szereg regulacji.
Dokument opublikowany, to koniec stanu zagrożenia epidemiologicznego
Stan zagrożenia epidemiologicznego zostaje odwołany. W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ministra zdrowia . Szef MZ przychylił się do wniosku Głównego Inspektora Sanitarnego.
1 lipca będzie dniem, gdy odwołany zostanie stan zagrożenia epidemiologicznego. Przez trzy lata Polacy musieli stosować się do specjalnych zasad , ale już za kilkanaście dni przestaną one obowiązywać. To trzeba wiedzieć.
Wielkie zmiany od 1 lipca, Polacy powinni to wiedzieć
- Na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zarządza się, co następuje: z dniem 1 lipca 2023 roku odwołuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 - przeczytać można w dokumencie opublikowanym w Dzienniku Ustaw.
Co zmieni się 1 lipca? Przede wszystkim, wchodząc do szpitali i przychodni lekarskich nie trzeba już będzie zakrywać ust i nosa maseczką ochronną . Co ważne, nowe przepisy wskazują, że kierownik szpitala będzie mógł zarządzić powrót tego obowiązku w uzasadnionych przypadkach.
Nie będą już obowiązkowe szczepienia wśród medyków , a pracodawcy ponownie będą mieć obowiązek wysyłać pracowników na badania okresowe wynikające z Kodeksu pracy. Ustawodawca przewidział, że na wykonanie zawieszonych wcześniej badań przysługiwać będzie 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego. Lista jest jednak dłuższa.
O zniesienie stanu zagrożenia już w kwietniu wnioskował GIS
Brak stanu zagrożenia epidemiologicznego to również jednoznaczny koniec delegowania pracownika na przymusowy urlop na warunkach covidowych . Pracodawcy nie będą również mogli od 1 lipca zlecać pracy zdalnej na zasadach stanu zagrożenia.
O wprowadzenie tej istotnej zmiany wnioskował Główny Inspektor Sanitarny . Złożył on do MZ niezbędne dokumenty już 20 kwietnia 2023 r. W piśmie podkreślono, że zniesienie stanu zagrożenia jest właściwe "z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną , w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowanych w ostatnim czasie".
Źródło: goniec.pl, mz, gis