Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Śmierć ciężarnej z Nowego Targu. Minister zdrowia skomentował "prawo każdej kobiety w tym kraju"
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 12.06.2023 14:06

Śmierć ciężarnej z Nowego Targu. Minister zdrowia skomentował "prawo każdej kobiety w tym kraju"

Adam Niedzielski
Piotr Molecki/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że każda kobieta w tym kraju ma prawo, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, do przerwania ciąży.  Zastrzegł, że "definicja zdrowia odnosi się nie tylko do zdrowia fizycznego, ale również psychicznego".

Śmierć ciężarnej Doroty wstrząsnęła osobami walczącymi o prawa kobiet

Pod koniec maja br. w szpitalu w Nowym Targu zmarła będąca w ciąży 33-letnia Dorota. Kobieta została przyjęta do placówki w piątym miesiącu ciąży po wystąpieniu odpływu wód płodowych. Niestety, po trzech dniach pobytu zmarła z powodu wstrząsu septycznego. W poniedziałek (12.06) odbyła się konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia, która dotyczyła standardów opieki nad pacjentkami w przypadkach konieczności przeprowadzenia przerwania ciąży.

- Każda kobieta w tym kraju ma prawo, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, do przerwania ciąży, czyli do aborcji. Te dwa warunki powinny być traktowane rozłącznie - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski. - To prawo do przerywania ciąży zostało również na moją prośbę doprecyzowane - wskazał tu na wytyczne przedstawione przez dwóch konsultantów: w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz w dziedzinie perinatologii.

Skandal na Festiwalu w Opolu. "Uśmiercono" znaną artystkę

Adam Niedzielski: każda kobieta ma prawo do aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia

Adam Niedzielski odniósł się do innego zdarzenia, które wstrząsnęło osobami walczącymi o prawo do aborcji. - 7 listopada 2021 roku, po pierwszych zdarzeniach, które budziły wątpliwości, związanych ze sprawą ciężarnej pacjentki w Pszczynie, poprosiłem konsultantów o szczegółowe wytyczne określające, jak postępować w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjentki. Te warunki [...] bardzo wyraźnie wskazywały na decyzję kobiety, decyzję pacjentki, która w tej sytuacji ma również znaczenie w procesie dokonania ostatecznej decyzji - podkreślił minister.

- Powołam dziś zespół, który w większym gronie ekspertów, już nie tylko dwóch konsultantów w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii przygotuje jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne postępowania - zapowiedział Niedzielski.

Podkreślił ponownie, że "w Polsce każda kobieta w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do terminacji ciąży, czyli wykonania zabiegu aborcji". Zaznaczył, że "warunki jego dokonania trzeba traktować rozłącznie". Zastrzegł, że "definicja zdrowia odnosi się nie tylko do zdrowia fizycznego, ale również psychicznego".

Powstahe specjalny zespół ekspertów

Szef MZ dodał, że "ustawa o jakości oferowała rozwiązania dla pacjentów, którzy są dotknięci błędami medycznymi". - Ta sytuacja jest dla nas kolejnym czynnikiem, który przesądza o tym, że rozwiązania propacjenckie, które mówią o rejestracji błędów medycznych, o systemie kompensacji za błędy medyczne, muszą się w polskim systemie opieki zdrowotnej pojawić - powiedział Niedzielski.

- Rzecznik praw pacjenta i minister zdrowia są od egzekwowania tego prawa pacjenta i prawa pacjentek, dlatego będziemy dopracowywać wytyczne, które zostały wydane w roku 2021 i zrobimy to szerokim gronie, zapewniając parytet udziału kobiet - zapowiedział minister zdrowia. - W skład zespołu wejdą również psychologowie i psychiatrzy. Co jest niezwykle istotne, na dziś na dzień powołania, na trzynaście osób w zespole siedem stanowią kobiety, eksperci między innymi w dziedzinie perinatologii, neonatologii i ginekologii - uzupełnił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Źródło: Konferencja prasowa Adama Niedzielskiego z dn. 12.06.2023