Goniec.pl
Podatek za psa

Iberion materiały własne

Obowiązkowy podatek od psa należy zapłacić do końca kwietnia

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność, ale również wielka odpowiedzialność i obowiązek. Właściciele psów do 30 kwietnia muszą uiścić coroczną opłatę z tego tytułu, której wysokość od 2008 roku ustala gmina zamieszkania. W tym

Podatek od psa zapłacić musi każda osoba fizyczna, która jest właścicielem czworonoga, a jej gmina zamieszkania wymaga uiszczenia takiej opłaty. Niektóre miasta w Polsce zdecydowały się znieść ten obowiązek, a inne nie pobierają podatku m.in. od adoptowanych czworonogów.

Podatek od psa trzeba zapłacić do 30 kwietnia

Posiadanie psa to dla wielu osób marzenie, warto jednak wiedzieć, że w koszt utrzymania czworonoga trzeba wliczyć nie tylko jego wyżywienie czy opiekę medyczną, ale również ewentualny podatek. Coroczna opłata dla właścicieli psów jest jednym z podatków lokalnych, o którym decyduje rada danej gminy.

W 2021 roku Ministerstwo Finansów podniosło górny limit opłaty za psa do 130,30 zł, co oznacza, że wzrosła ona w stosunku do roku poprzedniego o 5 zł. Nie jest to jednak równoznaczne z podwyżką opłat lokalnych, gdyż ich wysokość również zależy od ustaleń gminnych radnych i może być zróżnicowana m.in. w zależności od wielkości czy rasy zwierzęcia.

Zwykle nie decyduje się jednak o wprowadzaniu najwyższej możliwej stawki podatku. Jak podaje „Rzeczpospolita”, w Rudzie Śląskiej właściciele psów zapłacą 68 zł, w Sopocie i Inowrocławiu 66 zł, a w szczecinie 50 zł. Z kolei w Krakowie za czworonoga zapłacimy 36 zł, jednak miasto nie wymaga opłat od osób, które wzięły zwierzę ze schroniska. 

[EMBED-245]

Niektóre samorządy zdecydowały także o całkowitym zniesieniu opłaty. Taką decyzję podjęto m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach czy Poznaniu. Dodatkowo niektórzy właściciele czworonogów są prawnie zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku z tego tytułu.

Podatku nie muszą opłacać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które posiadają jednego czworonoga, osoby niepełnosprawne z psem asystującym, przedstawiciele dyplomacji, seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy posiadają jednego psa i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, a także rolnicy, którzy utrzymują nie więcej, niż dwa czworonogi.

Samorząd może jednak zdecydować o zwolnieniu z opłaty również innych grup mieszkańców. Niektóre gminy nie pobierają opłat od wcześniej wspomnianych psów adoptowanych ze schronisk lub od właścicieli zwierząt, które mają czip.

Jeśli nasza gmina wymaga opłaty z tytułu posiadania czworonoga, trzeba jej dokonać do 30 kwietnia. Można to zrobić w kasie gminy, przelewem na konto urzędu lub u wyznaczonej przez samorząd osoby.

Sytuacja zmienia się, gdy posiadany przez nas pies urodził się w połowie roku lub później. Wówczas należy uiścić opłatę z tytułu posiadania czworonoga w ciągu dwóch miesięcy od jego narodzin.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Józef Makal

  • Ashley Cain w żałobie. Zmarła jego 8-miesięczna córeczka

  • 11-latek wyszedł z domu i już nie wrócił. Dopiero po 27 latach rodzice poznali prawdę

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >