Obowiązkowa kaucja za plastikowe butelki. Znamy wysokość opłat
Czeka nas wzrost cen napojów w butelkach i puszkach. Zaktualizowany system kaucyjny ma objąć butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l oraz puszki metalowe o pojemności do 1l. Kaucja będzie wynosić 50 gr.
System kaucyjny obejmie plastikowe butelki i metalowe puszki
Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musieli umieścić na nich informację o jej wysokości. Z kolei sklepy, które będą uczestniczyć w systemie, będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji, kiedy klient zwróci opakowanie objęte kaucją. Do systemu kaucyjnego mają wejść obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw., które będą musiały prowadzić zbiórkę pustych opakowań oraz zwracać kaucję. Dla mniejszych placówek będzie to dobrowolne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.
Jak poinformowali przedstawiciele Rządowego Centrum Legislacji (RCL), zgodnie z proponowanymi zmianami do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja w wysokości 50 groszy. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
Dostała zaproszenie na komunię chrześniaka, gdy je przeczytała, zdębiała. Polacy są załamaniProjekt ustawy jest już gotowy
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował na początku marca, że jego resort zakończył prace nad projektem w sprawie kaucji i został on przekazany do Kancelarii Premiera. Dodał, że liczy, iż rząd w niedługim czasie zaakceptuje projekt.
Polityk tłumaczył, że pierwszym projektem, który musi zostać przyjęty, aby myśleć o systemie kaucyjnym, są rozwiązania dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowego plastiku. W tym tygodniu Sejm głosować będzie poprawki Senatu do tej ustawy i trafi ona do podpisu prezydenta. Zakłada ona m.in. roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych, jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach.
System kaucyjny popierają producenci wody w plastikowych butelkach
Kaucję na butelki plastikowe mocno popierają producenci wód mineralnych. W zeszłym roku o przyspieszenie prac legislacyjnych nad systemem depozytowym zaapelowała Federacja Przedsiębiorców Polskich. Do tych apeli dołączają też producenci wód sprzedawanych w plastikowych butelkach PET oraz PET z recyklingu (rPET), których, ze względu na rosnącą konsumpcję, trafia na rynek coraz więcej. Branża wskazuje, że po wprowadzeniu systemu depozytowego zyska cenne źródło recyklingowanego surowca, a dodatkowa opłata doliczana do każdej butelki nie powinna odstraszyć konsumentów.
- Producenci wód mineralnych i źródlanych od dawna aktywnie zabiegają o wprowadzenie w Polsce systemu depozytowego jako jedynego efektywnego narzędzia na podniesienie poziomu zbiórki i recyklingu opakowań. Dzięki temu możemy myśleć o gospodarce obiegu zamkniętego w zakresie opakowań po napojach - przekazała agencji Newseria Biznes Martyna Węgrzyn ze Stowarzyszenia Woda! - Wody Mineralne i Źródlane.
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji, PAP, Newseria Biznes