Goniec.pl > Wiadomości > Objawy COVID-19 zmieniły się. Trzy nowe symptomy
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 09.08.2021 08:16

Objawy COVID-19 zmieniły się. Trzy nowe symptomy

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
PAWEL DABROWSKI/AGENCJA SE/East News

Lista objawów mogących wskazywać na zakażenie COVID-19 jest długa, jednak w miarę pojawiania się kolejnych mutacji wirusa SARS-CoV-2 wyraźnie się zmienia. Podstawowe objawy, jak gorączka czy utrata węchu, o których do tej pory ciągle się mówiło, zostały wyparte przez zupełnie nowe, o których warto wiedzieć.

Gorączka, suchy kaszel i utrata węchu oraz smaku były do tej pory najczęstszymi objawami mogącymi świadczyć o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Teraz nie są nawet w pierwszej dziesiątce. Najnowsze dane wskazują, że zostały one wyparte przez nowe objawy, na które najczęściej skarżą się zakażeni.

Nowe objawy koronawirusa

Obecnie najpopularniejsze objawy koronawirusa to ból głowy, ból gardła, katar i gorączka. Zmieniają się one jednak również w zależności od odmiany koronawirusa. Brytyjska odmiana u pacjentów daje przede wszystkim objawy laryngologiczne, które łatwo pomylić z inną chorobą.

- Coraz częściej zdarzają się pacjenci, którzy w przebiegu COVID zaczynają mieć szumy uszne, tracą słuch lub też zaczynają mieć zawroty głowy. Według nas ta grupa pacjentów zaczęła pojawiać się od początku roku, czyli mniej więcej od momentu, kiedy koronawirus już zmutował. Jest to o tyle niepokojące, że wygląda to na trwałe uszkodzenie ucha. To są zmiany, które się nie wycofują po wdrożeniu takiego standardowego leczenia, które ma na celu ratowanie słuchu i funkcji ucha wewnętrznego – potwierdziła dr Katarzyna Przytuła-Kandzia, otolaryngolog z Kliniki Laryngologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w rozmowie z WP abcZdrowie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Przy wariancie Delta, który stał się w ostatnich tygodniach najczęstszą odmianą koronawirusa, utrata węchu i smaku zamieniły się w utratę słuchu. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

- Koronawirus ma potencjał uszkadzania układu nerwowego. Przy poprzednich wariantach częściej dochodziło do zajmowania opuszek nerwowych, w wyniku czego pojawiały się problemy z węchem i smakiem. W przypadku wariantu Delta częściej są obserwowane zaburzenia słuchu. Mają one również podłoże neurologiczne - wyjaśnił ekspert w rozmowie z WP.

Co więcej, wirus zaczął atakować również układ pokarmowy. Z tego powodu jednym z popularnych objawów jest obecnie również biegunka, którą łatwo pomylić z choćby zwykłym zatruciem pokarmowym.

Jeszcze inny objaw pojawia się u osób w pełni zaszczepionych. Brytyjscy naukowcy przyjrzeli się temu zjawisku i zauważyli, że zaszczepione osoby, u których wynik testu PCR potwierdził infekcję, często zgłaszały nadmierne kichanie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: abc Zdrowie

Tagi: Koronawirus