Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej: msza i złożenie kwiatów pod pomnikiem
Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera powiedział, że według jego wiedzy zbliżające się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbywać będą się w ścisłym reżimie sanitarnym, wynikającym z trwającej na terenie całego kraju epidemii koronawirusa.
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej
W ramach obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie zorganizowana zostanie poranna msza święta w intencji tragicznie zmarłych, a następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zdarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.
Tego samego dnia wieczorem, odbędzie się kolejna msza święta w intencji ofiar, tym razem na Starym Mieście, jak co miesiąc. Takie informacje Michał Dworczyk przekazał w rozmowie z TVP 1.
Michał Dworczyk został również zapytany o rewelacje, o których poinformował tygodnik "Sieci", z których wynika, że włoskie Laboratorium Kryminalistyczne Korpusu Karabinierów miało znaleźć materiały wybuchowe w próbkach przesłanych do testów, które pochodziły z tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem.
Nowe próbki Tupolewa we włoskim laboratorium
- Ekspertom z Rzymu przekazano do analizy ślady zabezpieczone podczas sekcji zwłok i pochodzące z foteli polskiego tupolewa. Po badaniach w Rzymie wiadomo, że są na nich ślady trotylu oraz RDX (heksogenu). To potwierdzenie badań brytyjskich prowadzonych w Forensic Explosives Laboratory (FEL) w Kent - podał tygodnik.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekonywał, że bardzo chciałby, aby wszystkie okoliczności tej katastrofy zostały wyjaśnione. Przyznał również, że ma na ten temat za mało wiedzy, by móc się wypowiedzieć o doniesieniach tygodnika "Sieci".
Michał Dworczyk jest jednak pewny, że należy dołożyć wszelkich starań, by wszelkie okoliczności związane z tą sprawą powinny zostać ustalone.
Katastrofa smoleńska ciągle budzi kontrowersje
Od wielu lat katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem budzi wielkie kontrowersje, przede wszystkim na polskiej scenie politycznej. Jest powodem wielu sporów, a także przepychanek. W tej sprawie co jakiś czas otwierane są kolejne dochodzenia i tworzone nowe sejmowe komisje.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej samolotu Tu-154, wiozącego delegację polityków na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób. Wśród nich znajdował się prezydent RP, Lech Kaczyński, a także jego żona Maria. Pasażerami tego lotu byli również m.in.: najwyżsi dowódcy wojska polskiego, a także ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Źródło: TVP 1, Interia