Nowy podatek już przesądzony. Wejdzie w życie od 1 lipca
Obowiązek naliczenia podatku wejdzie w życie od 1 lipca 2021 roku, jednak będzie można go zapłacić dopiero za rok. Opłata ma za zadanie uszczelnić system podatkowy i zapobiec nadużyciom w formie rejestrowania aut luksusowych jako dostawczych.
Nowy podatek wejdzie w życie od 1 lipca
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym 30 marca 2021 roku, a w kwietniu dokument został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy zakładają kilka ważnych zmian, w tym m.in. wprowadzenie nowego podatku, który wejdzie w życie już od 1 lipca br.
Chodzi o opłatę, którą będą musieli ponieść właściciele samochodów dostawczych sprowadzonych z zagranicy i przerobionych na kampery. Okazuje się, że dodatkowy podatek może dotknąć wielu Polaków, którzy z powodu pandemii chętnie korzystają z podróżowania z domem na czterech kółkach.
Od 1 lipca właściciele aut dostawczych sprowadzonych z zagranicy będą mieli obowiązek zgłaszania w swoim starostwie każdej przeróbki takiego pojazdu na kamper. Decyzją posłów opłaty z tytułu nowego podatku zostały jednak odroczone do przyszłego roku.
Oryginalne kampery są autami drogimi, dlatego nie wszyscy miłośnicy podróżowania mogą sobie pozwolić na zakup takiego auta. W czasie pandemii koronawirisa jest to jednak jeden z najbezpieczniejszych sposobów na podróżowanie, dlatego wiele osób zdecydowało się na zakup aut dostawczych, które później przerabiano na wymarzone domy na kółkach.
Nowy podatek miał za zadanie uszczelnić system podatkowy, a także zapobiec nadużyciom rejestrowania pojazdów luksusowych jako dostawczych. W obecnych przepisach akcyza dotyczy jedynie sprowadzanych z zagranicy kamperów.
W przypadku zakupu aut dostawczych czy busów, właściciele pojazdów unikali dodatkowej opłaty, bowiem samochody ciężarowe z UE były nieopodatkowane. Później auta takie przerabiano w krajowych warsztatach na kampery, by uniknąć dodatkowych opłat.
Od 1 lipca 2021 roku każda osoba, która sprowadzi auto dostawcze z zagranicy i dokona przeróbek, będzie zmuszona zgłosić to w starostwie w ciągu 30 dni. Właściciele tych aut zapłacą naliczoną akcyzę dopiero za rok.
Zmiany zawarte w nowelizacji ustawy akcyzowej podpisanej przez prezydenta Dudę mają ponadto m.in. uszczelnić rynek obrotu skażonym alkoholem etylowym, wyrobami energetycznymi i suszem tytoniowym.
-
Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie
-
Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka