Nowy komunikat Kremla ws. sytuacji na Ukrainie. Putin stawia zaskakujące warunki
Wojna na Ukrainie trwa już od wielu miesięcy i ma katastrofalne skutki zarówno dla samej Ukrainy, jak i dla całego regionu. Rosja, mimo licznych sankcji i międzynarodowego potępienia, kontynuuje agresję. W poniedziałek 7 kwietnia Kreml wydał oświadczenie, w którym zapowiada kolejne działania na Ukrainie. Czy jest jakakolwiek szansa na pokój?
Aktualne doniesienia z frontu na Ukrainie
W ostatnim tygodniu konflikt na Ukrainie charakteryzował się intensyfikacją działań zbrojnych oraz istotnymi wydarzeniami dyplomatycznymi. Rosyjska armia przeprowadziła zmasowane ataki rakietowe na Ukrainę , wykorzystując m.in. drony Shahed. W Kijowie odnotowano ofiary śmiertelne i rannych w wyniku nalotów. Jeśli chodzi o działania na rzecz rozejmu, to wydarzyły się następujące posunięcia: s zef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, informując o naruszeniach porozumień przez Rosję.
W minionych dniach prezydent Zełenski odwiedził również obwody czernihowski i sumski, dziękując żołnierzom za obronę przed potencjalnym atakiem z północy. Do obiegu medialnego dochodzą również informacje z Moskwy, pochodzące z poniedziałkowej konferencji, na której wypowiadał się rzecznik Kremla.
Roszczenia Kremla w stronę Ukrainy
Zadziwiająca jest nowa narracja, którą przyjmuje aktualnie Rosja. W ostatnim komunikacie została wypowiedziana następująca kwestia: "Nikt nie odpowiada nam na pytania dotyczące ewentualnego rozejmu", co miałoby sugerować chęć ogłoszenia pokoju również ze strony Moskwy .
Nie należy jednak zbyt szybko popadać w ekscytację, ponieważ istnieje wiele nierozwiązanych kwestii, które muszą zostać wyjaśnione przed podjęciem jakichkolwiek działań. W oświadczeniu pojawiły się zaskakujące pretensje względem braku reakcji na pytania Rosji dotyczące możliwego zawarcia rozejmu w wojnie z Ukrainą. Kreml wyraził swoje niezadowolenie z faktu, że żadna ze stron nie odpowiedziała na jego wątpliwości, mimo wcześniejszych sugestii o poparciu zawarcia rozejmu. Pieskow podkreślił, że Rosja była gotowa do podjęcia kroków w celu zawarcia rozejmu.
ZOBACZ TAKŻE: "Lekcja dla Macierewicza". Senator Kwiatkowski wyśmiał byłego ministra obrony
Warunki Rosji potrzebne do zakończenia wojny
W szczególności Rosja zwróciła uwagę na potrzebę wyjaśnienia kwestii związanych z kontrolą linii frontu, obawiając się, że zawieszenie broni mogłoby zostać wykorzystane przez Ukrainę do wznowienia działań wojennych . Kreml zaznaczył, że kluczowe jest, aby porozumienie uwzględniało również bezpieczeństwo rosyjskich sił i obszarów kontrolowanych przez Rosję.
Kolejnym punktem, który Rosja uważa za warunek wstępny dla zawarcia rozejmu, jest zniesienie międzynarodowych sankcji, które dotykają rosyjskich banków, firm ubezpieczeniowych, portów i statków. Przedstawiciele Kremla jasno wskazali, że sankcje stanowią poważną przeszkodę w realizacji porozumienia i stanowią zagrożenie dla stabilności gospodarczej Rosji.
Scenariusz nie jest optymistyczny. Choć Ukraina oficjalnie popierała zawarcie rozejmu, to brak odpowiedzi na kluczowe pytania Kremla może świadczyć o niechęci do dalszych ustępstw lub o braku zaufania do intencji Rosji.