Nowe zarządzenie dotyczące stopni alarmowe podpisane przez premiera. BRAVO i CHARLIE–CRP przedłużone
Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że sytuacja wymaga, by stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP przestały obowiązywać. Szef rządu w piątek 13 maja podpisał nowe rozporządzenie. - Stopnie będą obowiązywały do 31 maja 2022 r. do godz. 23:59 - poinformowało MSWiA. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tłumaczy wątpliwości.
Trwająca za wschodnią granicą wojna i wrogie działania rosyjskiej propagandy pomogły Mateuszowi Morawieckiemu w podjęciu kluczowej dla polskich służb decyzji . Stopnie alarmowe obowiązujące na terenie całego kraju zostały ponownie przedłużone .
Szef rządu podpisał specjalne zarządzenie, które przedłuża obowiązywanie stopnia alarmowego BRAVO oraz trzeciego stopnia alarmowego CRP CHARLIE-CRP . Zgodnie z najnowszym dokumentem stan ten trwać będzie do końca maja .
Mateusz Morawiecki podpisał, stopnie alarmowe będą obowiązywać dalej
- Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnym komunikacie po podpisaniu przez Mateusza Morawieckiego nowego zarządzenia.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało specjalną wiadomość dla wszystkich, którzy nie zdają sobie sprawy, z czym wiąże się obowiązywanie stopni alarmowych na terenie całego kraju .
Przede wszystkim należy rozgraniczyć stopnie: BRAVO i CHARLIE-CPR dotyczą zupełnie innych zagrożeń, a tych w ostatnim czasie nie brakowało. Mateusz Morawiecki podpisując nowe zarządzenie wskazał, że zagrożenie w cyberprzestrzeni jest obecnie większe niż w przypadku możliwości ataku militarnego .
RCB w specjalnej grafice tłumaczy różnicę między dwoma stopniami alarmowymi przedłużonymi do 31 maja 2022 r. - Stopień alarmowy (ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA) wprowadzony jest w przypadku zagrożenia terroryzmem - czytamy.
Natomiast " stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP, BRAVO-CRP, CHARLIE-CRP, DELTA-CRP) jest wprowadzany w przypadku zagrożenia cyberterroryzmem ". Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego niesie ze sobą wiele dodatkowych obowiązków dla służb.
Stopnie alarmowe: policja, straż pożarna i wojsko z większymi kompetencjami
MSWiA informując o przedłużeniu stopni alarmowych przez szefa rządu wyjaśniło, jakie niesie to ze sobą konsekwencje. Stopień alarmowy BRAVO sprawia, iż Policja, Straż Graniczna lub Żandarmeria Wojskowa ma przeprowadzać kontrole dużych skupisk ludzkich .
Dodatkowo obowiązkiem jest również m.in. prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych , zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym, obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
Stopień alarmowy BRAVO zmienia jednak życie zwykłych ludzi. Decyzja Mateusza Morawieckiego sprawia, iż obecnie nie jest możliwy wstęp do przedszkoli, szkół i uczelni dla osób postronnych . Znaczy to, iż rodzice uczniów - w tym również tych najmniejszych - mogą mieć problem z wejściem do budynków .
Dyrektorzy poszczególnych placówek decydują się bowiem na ograniczenie tej możliwości z racji na stopnie alarmowe. Nie jest to jednak odgórne zalecenie, a jedynie kwestia zależna od kierowników danych placówek w całej Polsce .
CHARLIE-CRP: zagrożenie cyberterrorystyczne w Polsce
W długim komunikacie resortu Mariusza Kamińskiego podkreślono, że każdy powinien reagować na nietypowe zdarzenia. - Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112 - apeluje MSWiA.
Czy sytuacja związana z ciągłymi atakami dezinformacyjnymi ze strony Rosji stała się jeszcze groźniejsza? Utrzymanie ciągłego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP wskazuje, że mimo iż zagrożenie występuje, to w opinii Mateusza Morawieckiego nie eskalowało ono w przeciągu ostatnich tygodni .
MSWiA wyjaśnia, jakie uprawnienia i obowiązki otrzymały służby i pracownicy niektórych sektorów w związku z podpisanym 13 maja zarządzeniem premiera. Oto ich zadania:
-
całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
-
przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku ,
-
przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów ,
-
podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia , na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki , torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Rosja tłumi bunty w wojsku. "On tych dowódców dla przykładu rozebrał, ręce związał"
-
Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się, czy zdasz
Źródło: goniec.pl, mswia, rcb