Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niespokojna noc na granicy z Białorusią. Ranny został polski żołnierz
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.12.2021 10:53

Niespokojna noc na granicy z Białorusią. Ranny został polski żołnierz

straż graniczna
Jakub Kaminski/East News

Niebezpieczne zdarzenie na granicy polsko-białoruskiej. W sobotę 11 grudnia podczas forsowania przez migrantów umocnień żołnierz Wojska Polskiego został trafiony kamieniem w twarz. Konieczne było udzielenie pomocy przedmedycznej.

Straż Graniczna codziennie informuje o próbach nielegalnego przedostania się na terytorium Polski przez migrantów dostarczanych na granicę przez reżim Łukaszenki. Wielu z nich jest bardzo zdesperowanych, a co za tym idzie także bardzo zdeterminowanych w starciach z polskim pogranicznikami, co niesie za sobą opłakane skutki.

Polski żołnierz raniony kamieniem

W niedzielę w mediach społecznościowych opublikowano najnowsze dane dotyczące sytuacji na polsko-białoruskim pograniczu. Jak poinformowała Straż Graniczna, w ciągu ostatniej doby nielegalnie do Polski próbowało dostać się 52 migrantów.

Niespokojnie jest także dzisiaj. O poranku grupa 55 agresywnych migrantów podjęła próbę forsowania granicy na odcinku w Czeremsze. Podczas akcji odpierania szturmu doszło do groźnego incydentu z udziałem polskiego żołnierza.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Jeden żołnierz Wojska Polskiego został trafiony kamieniem w twarz, na miejscu udzielono mu pomocy przedmedycznej - napisano w poście na Twitterze.

Migranci zawróceni na granicę

Rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, przekazała, że "grupie migrantów udało się przejść przez granicę. Następnie wszystkie osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy".

Wczoraj z kolei potrzebna była interwencja na granicy polsko-litewskiej, gdzie zatrzymano siedmiu obywateli Iraku poruszających się samochodem. - Mieli przy sobie dokumenty, które wskazywały, że przebywają na Litwie – zaznaczyła por. Michalska.

Od początku roku odnotowano już prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Najwięcej, bo 17,5 tys. w październiku. Od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania.

Wprowadzono go po tym, jak Sejm nie mógł przedłużyć już, o czym stanowi Konstytucja RP, trwającego trzy miesiące w 183 granicznych miejscowościach stanu wyjątkowego. Mimo zmiany formalnej, dziennikarze, aktywiści i organizacje humanitarne nadal nie mają wstępu na objęte zakazem tereny. O zgodzie na wjazd decydować ma komendant SG.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: Twitter, TVN24