Nieoficjalnie: Polska nie wyśle sił wojskowych na pomoc współpracownikom w Afganistanie
Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez redakcję Onet.pl wynika, że wojsko nie wyśle do Kabulu samolotu i żołnierzy do zabezpieczenia ewakuacji polskich obywateli i współpracowników z Afganistanu. W stolicy kraju władze przejmują Talibowie, a mieszkańcy rozpaczliwie próbują uciekać z miasta. Byli pracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego starają się o sprowadzenie do naszego kraju pomagających im Afgańczyków. Kilkanaście osób czeka na ewakuację z zajmowanego przez Talibów Kabulu.
- To byli najwierniejsi, najlojalniejsi, tacy, którzy nieraz ratowali życie polskich żołnierzy. Niejednokrotnie dzwonili i mówili "niech konwój nie jedzie tą drogą, tam jest niebezpiecznie". Oni naprawdę się narażali - wskazuje była pracowniczka polskiego kontyngentu wojskowego, cytowana przez serwis onet.pl.
Talibowie przejmują władze w stolicy Afganistanu
Po wycofaniu się wojsk amerykańskich z Afganistanu, w państwie tym zaczęły się walki o władzę. Talibowie zajęli już część terytorium kraju, a w niedzielę wkroczyli do Kabulu, gdzie bezkrwawo przejęli władze nad pałacem prezydenckim.
Na lotnisku w Kabulu koczują tysiące Afgańczyków, którzy rozpaczliwie próbują wydostać się z zajmowanego przez Talibów miasta. Niektóre kraje zachodnie podjęły już działania, by wspomóc uciekających z miasta mieszkańców. Takich planów jeszcze do wczoraj prawdopodobnie nie miała jednak Polska.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Choć w niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekonywał, że Polska wraz z partnerami z NATO i Unii Europejskiej prowadzi działania, by pomóc osobom współpracującym z Polskim Kontyngentem Wojskowym w Kabulu, aż do dzisiaj nie wiadomo było, na czym te działania mają polegać.
- Bardzo intensywnie nad tym pracujemy. Natomiast z uwagi na bezpieczeństwo tej operacji nie mogę podać żadnych dodatkowych szczegółów - przekazał Paweł Jabłoński.
Premier obiecał pomoc dla Polaków i współpracowników naszego kraju
W poniedziałek głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki, który poinformował o wystawieniu 45 wiz humanitarnych dla osób współpracujących z Polską. Szef rządu zapewnił, że Polska nie zostawi bez pomocy zarówno naszych obywateli z rodzinami, jak i osób współpracujących z naszym krajem. - [...] nasza misja przygotowywana również przez MON będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni zostać sprowadzeni - zapowiedział szef rządu.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Na Dożynkach Miejskich w Sandomierzu pojawiły się słomiane kukły pary prezydenckiej
Wójt Tarnowa Podgórnego chciał pokazać skutki Polskiego Ładu. Wystawił „rachunek od Morawieckiego”
Daleszyce: Nie żyje kobieta i jej 4-letnie dziecko. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Onet/TVN 24