Niedziela Palmowa 2025. Przenigdy nie rób tej jednej rzeczy, możesz ściągnąć na siebie poważne problemy
W tym roku jedne z najważniejszych świąt chrześcijańskich, a mianowicie Święta Wielkanocne, przypadają stosunkowo dość późno, bowiem odbędą się 20 i 21 kwietnia. Poprzedzać je będzie Niedziela Palmowa, podczas której wierzący tłumnie ruszą do kościołów z pięknymi i zdobnymi palmami. O czym warto wówczas pamiętać, by móc w pełni celebrować ten wyjątkowy czas? Jest pewien przesąd, którego część osób wiernie przestrzega, chcąc zapewnić sobie szczęście.
Zbliżają się Święta Wielkanocne
Okres przygotowania się do Wielkanocy jest dość długi i w tym roku rozpoczął się 5 marca, tradycyjnie od Środy Popielcowej, która zaczyna Wielki Post. W tym czasie wielu wiernych duchowo przygotowuje się do tego jednego z najważniejszych świąt, które w tym roku przypada dość późno. Niedziela Wielkanocna odbędzie się 20 kwietnia, zaś Lany Poniedziałek analogicznie przypada na 21 kwietnia.
W ciągu tych dwóch świątecznych dni zapewne wielu wiernych nie tylko uda się do kościoła, ale również spotka się z najbliższymi przy suto zastawionych stołach, by oddać się ciekawym rozmowom i wspominkom. Zanim jednak nastąpi ten moment, część katolików będzie przygotowywać się do Niedzieli Palmowej . O czym wówczas należy pamiętać?
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Historia Niedzieli Palmowej
Skąd się zatem wzięła rzeczona Niedziela Palmowa? Ustanowiona została na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy , opisywany przez wszystkich czterech Ewangelistów, który dostał się do miasta na osiołku, a tamtejsza ludność wyszła mu na spotkanie, wymachując gałązkami palmowymi oraz oliwnymi. Równo tydzień przed Świętami Wielkanocnymi Liturgia Kościoła wspomina tę okoliczność, przeprowadzane są również procesje oraz uroczyste świecenie przygotowanych palemek.
ZOBACZ TAKŻE: Gwiazda TVN po 24 latach rozstała się z partnerem. Prawdę ukrywała przez rok
Tradycja przynoszenia do kościoła palm, wraz z upływem czasu nieco ewoluowała. Niegdyś były one przygotowywane z gałązek porzeczek i malin, przeplatane bukszpanem, a obecnie zdecydowanie króluje w nich wielobarwność, którą tworzą m.in. suszone kwiaty oraz barwione np. zboża. Ponadto w niektórych świątyniach księża organizują konkursy na stworzenie najwyższych palm, zachęcając tym samym wielu wiernych, w szczególności najmłodszych, do podtrzymywania tradycji.
O czym warto pamiętać podczas niedzieli palmowej?
Wielkanoc przepełniona jest symboliką, niezwykle istotną dla wierzących. Dotyczy ona wielu wielkanocnych aspektów, które znamy od dzieciństwa. Należą do nich, chociażby, zawartość koszyczka, który przez kapłana jest święcony w Wielką Sobotę . Zdaniem wielu osób, muszą znaleźć się tam istotne produkty , tj. chleb - ten ma symbolizować Ciało Chrystusa, a także pomyślność. Powinny znaleźć się w nim również jajka , jako znak nowego życia, czy wędlina , która jest symbolem zdrowia oraz dobrobytu. W koszyczku miejsce powinno znaleźć się także na figurkę baranka , oznaczającą zmartwychwstanie, na którym to opierają się Święta Wielkanocne.
Zanim jednak nastąpi Wielka Sobota, podczas której święcone są pokarmy, następuje Niedziela Palmowa . Z nią również związane są pewne symbole, ale również przesądy . Przyjrzyjmy się im zatem uważnie. Jak już wspominaliśmy, palemki przypominają o przybyciu Jezusa do Jerozolimy, gdzie tłum witał go gałązkami palmowymi oraz oliwnymi. A co z przesądem, na który część osób uważa i bacznie go strzeże?
Wiele osób uważa, że po poświęceniu palmy, nie powinniśmy jej nikomu dawać, lecz zanieść ją do domu, a następnie umieścić w widocznym miejscu, gdzie spędzi najbliższy rok i przyniesie domownikom szczęście. Sądzi się, że w momencie, gdy poświęcona palma zmieni swojego właściciela i zostanie ofiarowana komuś innemu, cała pomyślność trafia właśnie na niego, jednocześnie przynosząc pecha ofiarodawcy.