Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Niebywałe, jak wygląda grób Aliny Janowskiej. Jakie było życie znanej aktorki?
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 22.07.2022 19:37

Niebywałe, jak wygląda grób Aliny Janowskiej. Jakie było życie znanej aktorki?

grób Aliny Janowskiej
Goniec.pl

Alina Janowska dożyła sędziwego wieku 94 lat. Po raz ostatni wystąpiła przed publicznością w 2013 roku na 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas koncertu „Urodziny Aliny. Benefis Aliny Janowskiej” upamiętniono jubileusz jej pracy artystycznej. W sercach wielu osób była nie tylko utalentowaną aktorką, ale przede wszystkim waleczną uczestniczką Powstania Warszawskiego. Alina Janowska została pochowana na warszawskich „Powązkach”. Jak teraz wygląda jej grób i jakie było życie aktorki?

Alina Janowska, a właściwie Alina Maria Janowska-Zabłocka urodziła się 16. kwietnia 1923 roku w Warszawie. Była aktorką znaną z ról w popularnych filmach i serialach. Występowała także w teatrze. Oprócz niewątpliwego dorobku artystycznego Alina Janowska w całym swoim życiu pokazała, że przedwojenna kindersztuba, miłość do Ojczyzny i odwaga, jaką mogli pochwalić się ludzie wychowywani w międzywojniu to nie tylko puste frazesy, ale cechy, o które w dzisiejszych czasach niebywale trudno.

Alina Janowska. Jakie było jej życie?

Alina Janowska pochodziła z rodziny posiadaczy ziemskich. Ojciec był z wykształcenia inżynierem, ale pełnił służbę jako adiutant jednego z generałów. Matka z kolei była wykwalifikowaną śpiewaczką operetkową, jednak porzuciła dobrze zapowiadającą się karierę dla rodziny. Dzieciństwo Janowska spędziła w jednej z podgarwolińskich wsi.

II Wojna Światowa odcisnęła piętno na życiu młodej wówczas dziewczyny. Już w 1939 roku trafiła do obozu Stalag I B Hohenstein pod Olsztynkiem, razem z matką i bratem. Cudem udało jej się uniknąć wywozu na roboty do Niemiec. Pozostała w Polsce i świadczyła przymusową pracę w ogrodach Pałacu w Wilanowie.

Trzy lata później, w kwietniu roku 1942, młodą Janowską oskarżono o pomoc żydowskiej rodzinie oraz współpracę z Polskim Państwem Podziemnym. Za pomoc Żydom w czasie II Wojny Światowej w Polsce groziła kara śmierci. W związku z oskarżeniem trafiła na owiany złą sławą, tzw. „Pawlak” w Warszawie. Była tam więziona, a podczas siedmiomiesięcznego aresztu przesłuchiwano ją w niedalekiej siedzibie niemieckiego Gestapo (aktualnie znajduje się tam Muzeum Walki i Męczeństwa – przyp. red.).

alina janowska
Alina Janowska

W listopadzie tego samego roku została zwolniona i wszystko wskazywało na to, żenie uniknie wywozu do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Splot zdarzeń sprawił, że udało jej się tam nie trafić.

Alina Janowska. Powstanie Warszawskie

Już 1. sierpnia 1944 roku, w wieku zaledwie 21 lat, Alina Janowska przyłączyła się do udziału w Powstaniu Warszawskim. „Setka” – tak wśród powstańców wołano na Alinę Janowską pomimo, że działała pod innym pseudonimem. Miano „Setki” zdobyła oddaną pracą na rzecz wyzwolenia Warszawy. Jak czytamy w książce „Sierpień 1944 – ludzie. Alina Janowska „Alina” – zawsze można było na nią liczyć na 100%. Po upadku powstania udało jej się przedostać do rodziców przebywających w miejscowości Tworki.

Alina Janowska. Kariera aktorska

Po zakończeniu wojny Alina Janowska znalazła angaż w Teatrze Syrena w Łodzi. Znakomicie odnajdywała się na scenie kabaretowej. Rolą ulicznej śpiewaczki rozpoczęła karierę aktorską, która trwała przez wiele lat.

Alina Janowska wystąpiła w wielu filmach o tematyce wojennej, sensacyjnej i komediowej. W 1985 roku zagrała w pierwszej części filmu „Och, Karol”, a kinomani z pewnością kojarzą ją ze znakomitych ról w filmach produkowanych w czasach PRL: „Dzięcioł”, „Podróż za jeden uśmiech”, czy „Miłość z listy przebojów”.

Dużą popularność przyniosły jej role w hitach tamtych lat – Celiny Powroźnej w „Czterdziestolatku” i Ireny Kamińskiej w „Wojnie domowej”. Na przełomie wieku dużą sympatię widzów zdobyła grając zgorzkniałą Eleonorę Gabriel w serialu „Złotopolscy”. Epizodycznie występowała również w produkcjach znanym młodszej części czytelników – w „Niani Frani” (babcia Leokadia) i w telenoweli „Na dobre i na złe”.

Grób Aliny Janowskiej

Alina Janowska zmarła 13. listopada 2017 roku w stolicy Polski w wieku 94 lat. Była matką trójki dzieci. Została pochowana na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Alei Zasłużonych we wspólnym grobowcu wraz z drugim mężem, Wojciechem Zabłockim (ten zmarł 5. grudnia 2000r.)

Alina Janowska jako aktorka cieszy się dużym szacunkiem w środowisku zawodowym. Do wzruszającego gestu doszło w miejscu pochówku uzdolnionej artystki. Studenci Akademii Teatralnej w Warszawie, by upamiętnić godne życie Aliny Janowskiej, przy nagrobku zmarłej umieścili kartę z napisem „Pamiętamy”. Zobaczcie, jak aktualnie wygląda jej grób.

grób Aliny Janowskiej
Goniec.pl

grób Aliny Janowskiej 1
Goniec.pl
grób Aliny Janowskiej 3
goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów