Niebawem zapukają do drzwi. Lepiej otworzyć, by nie zapłacić kary
Już niebawem rozpoczną się pierwsze kontrole pieców, które przeprowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Inspekcje będą związane z deklaracjami, jakie zostały złożone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w związku ze zmianą źródła ciepła. Wstępne wizyty kontrolerów zaplanowane są na pierwszy kwartał tego roku.
GUNB. Kontrole pieców
W wydanym niedawno przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego komunikacie można było przeczytać, iż wszystkie fałszywe oświadczenia, które złożone zostały w związku z wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, mogą skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.
Każdy, kto ubiegał się o przyznane dodatku węglowego lub też elektrycznego musiał znaleźć się w rzeczonej ewidencji. W pierwszym kwartale obecnego roku mają ruszyć wstępne kontrole pieców oraz złożonych w związku z nimi deklaracji.
Kto może dokonać kontroli?
Jak podali dziennikarze portalu gazeta.pl weryfikację danych zawartych w złożonej deklaracji oraz uzyskanego wpisu mogą przeprowadzić “ urzędnicy gminni, inspektorzy środowiska oraz kominiarze ”. Jak można było wyczytać na portalu, kontrolerzy będą sprawdzali, czy poprawki naniesione na wnioski zostały dokonane w wyniku prawdziwych pomyłek, czy też w celu uzyskania środków z puli przysługującej na dodatek węglowy lub osłonowy.
Możliwe kary
To, co sprawdza się w przypadku ewentualnej kontroli posiadanych odbiorników w domu w związku z opłacaniem abonamentu RTV, w przypadku kontroli przeprowadzanych przedstawicieli GUNB się nie sprawdzi. O ile w pierwszym przypadku dana osoba nie poniesie odpowiedzialności za niewpuszczenie kontrolera do swojego domu, o tyle w drugim można ponieść poważne konsekwencje .
Jak można bowiem przeczytać w komunikacie GUNB, każda osoba, która posiada i zgłosiła piec, podlega obowiązkowej jego kontroli, która zgodna jest z rozporządzeniem szefa MSWiA z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów. Wspomniana kontrola obejmuje swoim zasięgiem również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.
W przypadku odmowy kontroli lub jej uniemożliwienia następuje złamanie zapisów ustawy, w związku z czym przybyli na miejsce kontrolerzy mają prawo wezwać policję, która może nałożyć karę grzywny lub skierować sprawę do sądu, w wyniku czego osoba łamiąca przepisy może zostać skazana nawet na 3 lata więzienia.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL
Źródło: o2.pl