Nie żyje kulturoznawca i historyk Stanisław Dziedzic
Stanisław Dziedzic zmarł w krakowskim szpitalu. Tę smutną informację przekazał dzisiaj tj. 8 kwietnia Urząd Miasta Krakowa. Zasłużony dla kultury działacz zaraził się SARS-CoV-2. Przez blisko 20 lat angażował się w rozwój dawnej stolicy Polski, między innymi otwierając nowe oddziały w lokalnych muzeach.
Wiadomość o śmierci Stanisława Dziedzica pojawiła się również na oficjalnym profilu prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Głowa miasta podkreśliła, że to właśnie jemu zawdzięcza się otwieranie nowych oddziałów MOCAK-u oraz Muzeum Krakowa. Kulturoznawca przyczynił się także do tworzenia nowych ośrodków i centrów kultury oraz obiektów teatralnych.
Zmarł zasłużony dla Krakowa Stanisław Dziedzic
Prezydent Krakowa przyznał, że Stanisław Dziedzic wykonał na rzecz miasta ogromną pracę i dawna stolica wiele mu zawdzięcza – zwłaszcza pod względem kultury. Do śmierci pozostawał też aktywny zawodowo, poświęcając ostatnie miesiąca życia na tworzenie „Wielkiej encyklopedii Krakowa”.
W ostatnim okresie swojego życia historyk pracował również nad utworzeniem siedziby Biblioteki Kraków, której był dyrektorem, na terenie dzielnicy Wesoła. Jacek Majchrowski ujawnił, że trudno jest mu się pogodzić z tragiczną wiadomością o jego śmierci.
Wiele ciepłych słów na temat Stanisława Dziedzica wypowiedział także jego były współpracownik. Piotr Wasilewski zawsze był pod wrażeniem ogromnej wiedzy kulturoznawcy, którego opowieści o zabytkach podczas spaceru po Krakowie za każdym razem poszerzały jego horyzonty.
Według Piotra Wasilewskiego dyrektor Biblioteki Kraków był prawdziwym człowiekiem renesansu, który specjalizował się w wielu gałęziach kultury. Do jednych z jego ulubionych obszarów należały literatura polska oraz historia sztuki sakralnej.
Stanisław Dziedzic poświęcił życie Krakowowi
Stanisław Dziedzic przyszedł na świat 13 października 1953 roku w Dąbrowie. Ze swojej rodzinnej miejscowości przeprowadził się do Krakowa, by studiować filologię polską oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Został też absolwentem Akademii Ekonomicznej, gdzie studiował zarządzanie zasobami pracy.
Zauroczony miastem historyk pozostał w Krakowie. Uzyskał też tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pracował jako dziennikarz i pedagog. Na swoim koncie ma też takie stanowiska jak wicedyrektor Biura Jubileuszowego 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998-2000) oraz dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa (2004-2016).
[EMBED-242]
Bibliotekę Kraków Stanisław Dziedzic objął w styczniu 2017 roku. Wcześniej był jeszcze wiceprezesem Radia Kraków S.A. (2000-2004) oraz członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. (1999-2003). Przez całe życie napisał ponad tysiąc prac, które były wydawane między innymi w takich periodykach jak „Ruch Literacki”, „Zeszyty Naukowe UJ” czy „Student”.
Stanisława Dziedzica odznaczono Złotym Medalem „Zasłużony dla Archidiecezji Krakowskiej”, Złotym Laurem Fundacji Kultury Polskiej „Za mistrzostwo w sztuce pisarskiej”, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
[EMBED-373]
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii
Mama pana młodego zobaczyła pannę młodą. Rozpoznała w niej własną córkę
Źródło: Interia; Facebook