Goniec.pl
Nie żyje profesor Marek Zieliński

Andrzej Romański / UMK

Nie żyje profesor Marek Zieliński

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Nie żyje profesor Marek Zieliński, wieloletni pracownik Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz promotor rozwoju kierunków technicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był pierwszym kierownikiem Zakładu Fizyki Techn

Marek Zieliński przyszedł na świat w 1950 roku w Łodzi. Był absolwentem studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1975 roku, uzyskując stopień magistra inżyniera elektronika. Pracę naukową rozpoczął zaledwie dwa lata później.

Nie żyje profesor Marek Zieliński

Jego kariera zawodowa wystartowała w 1977 roku na rodzimej Politechnice Gdańskiej, gdzie sprawował obowiązki asystenta. Tam też w 1985 roku uzyskał z wyróżnieniem stopień naukowy doktora nauk technicznych, co pozwoliło mu na dalszy rozwój w murach placówki.

Od początku lat 90. był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie elektroniki ze specjalnością w metrologii, który Rada Naukowa Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie nadała mu w 2000 roku.

Od roku 2003 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Był niezwykle lubiany, podziwiany i szanowany wśród członków społeczności akademickiej.

Profesor Marek Zieliński aktywnie promował rozwój kierunków technicznych od samego początku kariery na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Chciał, by uczelnia stała się atrakcyjnym miejscem dla przyszłych inżynierów.

Jego działania doprowadziły do utworzenia kierunku związanego z fizyką techniczną, a także specjalności „komputerowe systemy sterowania”. Był inicjatorem powołania kierunku „automatyka i robotyka” oraz utworzenia Studium Politechnicznego na WFAiIS, gdzie pełnił funkcję kierownika.

Profesor aktywnie angażował się w rozwój kierunków inżynieryjno-technicznych na wydziale poprzez wypromowanie sześciu doktorów nauk technicznych, pozyskiwanie kadry naukowej z innych ośrodków oraz współpracę z samorządem. Pracę badawczą wiązał z metrologią wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, a w szczególności z systemami pomiaru i generacji odcinka czasu.

Był twórcą wielokanałowego systemu monitorowania dla spektrometrów masowych w technologii ECL. Rezultaty badań pozwoliły mu na rozpoczęcie prac nad implementacją tego rodzaju systemów w strukturach programowalnych, otwierając tym samym nowe możliwości zarówno pod względem uzyskiwanych rozdzielczości pomiaru odcinka czasu, jak i intensywności rejestrowanych zdarzeń.

Marek Zieliński był członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk, recenzentem w prestiżowych czasopismach, pierwszym kierownikiem Zakładu Fizyki Technicznej w Instytucie Fizyki, Katedry Automatyki i Systemów Pomiarowych oraz Studium Politechnicznego. Za całokształt działalności naukowej, organizacyjnej i dydaktycznej otrzymał w roku 2020 nagrodę Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez całe życie wypromował ponad 120 inżynierów, licencjatów i magistrów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje kultowa dziennikarka TVP Blanka Danilewicz

  • Minister zdrowia ogłosił zmiany w obostrzeniach

  • Kardynał Kazimierz Nycz opuścił szpital

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja: Podczas chrztu ksiądz uderzył głową dziecka o chrzcielnicę. Matka interweniowała

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >