Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje profesor Marek Zieliński
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 15:07

Nie żyje profesor Marek Zieliński

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Andrzej Romański / UMK

Marek Zieliński przyszedł na świat w 1950 roku w Łodzi. Był absolwentem studiów na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, które ukończył w 1975 roku, uzyskując stopień magistra inżyniera elektronika. Pracę naukową rozpoczął zaledwie dwa lata później.

Nie żyje profesor Marek Zieliński

Jego kariera zawodowa wystartowała w 1977 roku na rodzimej Politechnice Gdańskiej, gdzie sprawował obowiązki asystenta. Tam też w 1985 roku uzyskał z wyróżnieniem stopień naukowy doktora nauk technicznych, co pozwoliło mu na dalszy rozwój w murach placówki.

Od początku lat 90. był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie elektroniki ze specjalnością w metrologii, który Rada Naukowa Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie nadała mu w 2000 roku.

Od roku 2003 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych. Był niezwykle lubiany, podziwiany i szanowany wśród członków społeczności akademickiej.

Profesor Marek Zieliński aktywnie promował rozwój kierunków technicznych od samego początku kariery na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Chciał, by uczelnia stała się atrakcyjnym miejscem dla przyszłych inżynierów.

Jego działania doprowadziły do utworzenia kierunku związanego z fizyką techniczną, a także specjalności „komputerowe systemy sterowania”. Był inicjatorem powołania kierunku „automatyka i robotyka” oraz utworzenia Studium Politechnicznego na WFAiIS, gdzie pełnił funkcję kierownika.

Profesor aktywnie angażował się w rozwój kierunków inżynieryjno-technicznych na wydziale poprzez wypromowanie sześciu doktorów nauk technicznych, pozyskiwanie kadry naukowej z innych ośrodków oraz współpracę z samorządem. Pracę badawczą wiązał z metrologią wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, a w szczególności z systemami pomiaru i generacji odcinka czasu.

Był twórcą wielokanałowego systemu monitorowania dla spektrometrów masowych w technologii ECL. Rezultaty badań pozwoliły mu na rozpoczęcie prac nad implementacją tego rodzaju systemów w strukturach programowalnych, otwierając tym samym nowe możliwości zarówno pod względem uzyskiwanych rozdzielczości pomiaru odcinka czasu, jak i intensywności rejestrowanych zdarzeń.

Marek Zieliński był członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk, recenzentem w prestiżowych czasopismach, pierwszym kierownikiem Zakładu Fizyki Technicznej w Instytucie Fizyki, Katedry Automatyki i Systemów Pomiarowych oraz Studium Politechnicznego. Za całokształt działalności naukowej, organizacyjnej i dydaktycznej otrzymał w roku 2020 nagrodę Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez całe życie wypromował ponad 120 inżynierów, licencjatów i magistrów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: Nie żyje